tóth gabi
Egyre nagyobb aggodalmat kelt Kínában egy gyorsan terjedő vírusfajta, a humán metapneumovírus, amely miatt ezen a télen megszaporodtak a megbetegedések a távol-keleti országban, különösen a gyermekek körében. Mutatjuk, hogy mekkora a baj a koronavírus-járványhoz viszonyítva és kell-e a HMPV miatt egy újabb pandémiára készülni!
Amikor megjelentek az első hírek és szalagcímek arról, hogy újabb légúti betegséget okozó vírus terjed Kínában, akkor a legtöbben a szívükhöz kaptak attól tartva, hogy újabb világméretű járvány van kibontakozóban, mint ahogy történt az szinte napra pontosan öt évvel ezelőtt, a koronavírus esetében is. Annak a tapasztalatait pedig senki nem szeretné újra átélni!
Pedig a humán metapneumovírus, vagyis a HMPV nem is új kórokozó: már évtizedek óta velünk van, ezalatt pedig Magyarországon is okozott már kisebb járványokat, vagyis a kórokozó már a korábbi években is megjelent a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ radarján. 2001-ben azonosították, de a kutatók szerint legalább 60 éve kering az emberek között. Ez egy egyszálú RNS-vírus, ami cseppfertőzéssel vagy szennyezett felületekkel érintkezve terjed. Bár régóta velünk van, kevesebben ismerik, mint az influenzát, vagy a Covidot. Oltás nincs ellene, bár tudósok dolgoznak olyan vakcinán, ami mind az HMPV-re, mind az RSV-re működik.
A HMPV egy légúti megbetegedést okozó vírus, amivel a legtöbb ember még gyerekkorában megfertőződik, majd élete során akár további fertőzéseken is áteshet. Azokon a területeken, ahol hónapokig hidegebb az időjárás – így tehát Magyarországon is – a HMPV szezonálissá válhat, akár az influenzavírus. Mint ilyet, a HMPV-vírust ezért nem is annyira a koronavírushoz, azaz a SARS-CoV-2-höz érdemes hasonlítani, hanem inkább az RSV-hez, ami egy sokkal gyakrabban előforduló vírus és hasonló betegséget okoz, mint a sima nátha.
A HMPV-vírus okozta megbetegedés tünetei:
Egy már súlyosnak mondható HMPV-fertőzés hörgőhuruthoz vagy tüdőgyulladáshoz is vezethet, különösen csecsemők, idősebb felnőttek és immunhiányos betegek körében. Ezzel együtt a vírus okozta betegség csak nagyon ritkán halálos! Az ilyen fertőzésből fakadó megbetegedést egy egészséges ember öt nap alatt kihever.
Nem árt viszont orvoshoz fordulni, ha
Rusvai Miklós, virológus azt mondta: szó sincs újabb pandémiáról.
A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a populációs immunitás csökkent le, emiatt lett nagyobb játszótere a HMPV-nek, emiatt tud kiugróan terjedni. Meglátjuk persze, hogy az elemzések milyen eredményeket hoznak, pánikra ugyanakkor semmi okunk nincs.
Rusvai Miklós szavaival cseng egybe az Egészségügyi Világszervezet közleménye is. Abban igyekeztek megnyugtatni az újabb Kínából induló pandémiát vizionáló közvéleményt és azt írták:
A HMPV nem „új kínai vírus”, hanem egy korábban felfedezett, gyakori kórokozó, amely általában a megfázáshoz hasonló tüneteket okoz. Ugyanannak annak a víruscsoportnak a része, amely az RSV-t, a kanyarót és a mumpszot is okozza. Ráadásul nem is nevezhető kínainak, ugyanis 2001-ben Hollandiában diagnosztizálták először
– nyugtatta le a kedélyeket a WHO állásfoglalása, amely szerint a Kínában jelenleg bejelentett légúti fertőzések szintje a téli szezonban megszokott tartományon belül van.
Vagyis a HMPV esetében nehéz lenne bármilyen párhuzamot vonni a Covid-19 világjárvánnyal.
Pusztán arról van szó, hogy a már korábban is jelen lévő kórokozók most nagyobb számban okoznak olyan megbetegedéseket, amelyek a Covid alatt hozott intézkedések miatt nem okoztak annyi gondot, vagy észre sem vettük őket. Ezek a vírusok most azért tombolják ki magukat, mert erre a pandémia alatt nem volt esélyük.