tóth gabi
Már Magyarországon is megjelent a HMPV vírus, amely miatt sokan megbetegedtek Kínában a közelmúltban. A fertőzésről Rusvai Miklós beszélt az InfoRádiónak. Kell-e ismét tartanunk fegy Kínából induló, újra jöhet a kijárási tilalom? Cikkünkből minden kérdésre választ kapsz.
Egyre nagyobb aggodalmat kelt Kínában a humán metapneumovírus, azaz a HMPV – írja a Mandiner. A HMPV egy régóta ismert, légzőszervi megbetegedést okozó vírus, amely az influenzához hasonló tünetekkel jár, mint például a köhögés, láz, orrfolyás vagy orrdugulás, torokfájás, nehéz légzés, légszomj. Azonban ha más kórokozó baktériumok is társulnak hozzá, akkor akár súlyos tüdőgyulladást is előidézhet. A vírus most Kínában terjed legnkább, ezért mindenki figyelmét felkeltette, hiszen a pandémiát okozó a koronavírus is innen indult. Vajon ismét jön a kijárási tilalom és a korlátozások?
Fontos leszögezni, hogy a HMPV nem egy új vírus, 2001-ben azonosították. A világ minden részén, így Európában is régóta jelen van és fertőz. Igaz Kínában most nagyon fertőz, de ez nem azt jelenti, hogy innen indult volna a járvány, ahogy a koronavírus esetében volt. Ezen a télen azonban valóban több HMPV fertőződés várható.
Korábban már Magyarországon is megjelent a (HMPV), amely miatt sokan megbetegedtek Kínában a közelmúltban
– mondta Rusvai Miklós az InfoRádiónak.
Rusvai Miklós a rádiónak megjegyezte, hogy az elmúlt időszakban a már korábban is jelen lévő kórokozók sokkal nagyobb számban okoztak olyan megbetegedéseket, amelyek a Covid-időszak alatti lezárások, védelmi intézkedések és előírások – például maszkviselés – miatt kevesebb gondot okoztak. A közelmúltban világszerte megjelent vírusfajták tehát most „pótolják azt a két-három évet, amit kihagytak” – tette hozzá. Ez azt is felveti, hogy nincs meg az az immunitásunk a kórokozókkal szemben, mint korábban.
Egyes víruskutatók attól tartanak, hogy hasonlóságok lehetnek a jelenlegi kínai helyzet és a 2019-es Covid-járvány között, amelyet Kína kezdetben alábecsült. Minden emberben felmerül így a kérdés, hogy ha ez a vírus elharapózik, akkor újra sor kerülhet kijárási tilalomra, vagy komolyabb korlátozásokra? Jelenleg erre semmilyen jel nem mutat, így egyelőre megnyugodhatunk.
A HMPV alapvetően ugyanolyan hatással van az emberekre, mint más légzőszervi vírusok, például a szamárköhögés vagy az óriássejtes vírus (RSV).
Rusvai Miklós szerint öt-hat nap alatt túl lehet esni a betegségen, ha a fertőzést elkapó beteg ágyban marad, sok folyadékot iszik, és enyhe, meleg, egyenletes hőmérséklet veszi körül. De a vírus ellen gyógyszer nincsen. Hozzátette: a HMPV Már Magyarországon is jelen van, szinte minden héten kimutatják a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központban is.
Amikor valaki első alkalommal kapja el az HMPV-t, nagyobb a valószínűsége, hogy súlyosan megbetegszik, ezért a fiatal gyermekeknek nagyobb az esélyük a súlyos megbetegedésre. Az első fertőzés után azonban immunitás alakul ki, így a következő HMPV-fetőzésnél már valószínűbb, hogy enyhe, megfázásra hasonlító tünetek jelentkeznek.
A 65 év feletti felnőttek, valamint a légzési problémákkal küzdők vagy legyengült immunrendszerű emberek szintén súlyos tüneteket tapasztalhatnak.
A HMPV a fertőzött személyekkel való közvetlen érintkezés útján terjed, valamint a vírussal fertőzött dolgok megérintésével. Vírusfertőzést okozhat a köhögés, tüsszögés, kézfogás, ölelés, illetve a felületek vagy tárgyak, például telefonok, ajtókilincsek, kapaszkodók, billentyűzetek vagy gyermekjátékok megérintése.
Jellemző tünetei: