tóth gabi
Herbert Kickl, Orbán Viktor szövetségese osztrák kancellár lehet. Pánik van Brüsszelben.
Pánik van Brüsszelben, Berlinben, mert Orbán Viktor szövetségese, Herbert Kickl osztrák kancellár lehet. Kickl az ukrajnai háború mielőbbi lezárását, béketárgyalásokat sürget, ellenzi a brüsszeli szankciós politikát, kiáll az illegális migráció leállításáért és elutasítja az uniós zöldpolitikát. Érthető, hogy nem fogadják kitörő örömmel kormányalakítási megbízását Brüsszelben és Berlinben.
Miután az ausztriai választások nyertese, Herbert Kickl kormányalakítási megbízást kapott az osztrák elnök Alexander Van der Bellentől, pánik lett úrrá brüsszeli és berlini politikusok körében: már-már a demokrácia megszűnését vizionálják. Az Euractiv egyik újságírója első hevületében cikke címének azt adta: Osztrák barbárok Európa kapujában. A Politico pedig azzal riogatja közönségét, hogy Kickl lehet az EU következő Orbán Viktora, és a két politikus majd együttműködik Brüsszel országaik számára kedvezőtlen döntéseinek megakadályozásában. A lap felvázolja, egyébként helyesen, hogy ha az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) vezette koalíció veszi át az át az irányítást Ausztriában, akkor Magyarország, Ausztria, Szlovákia, és potenciálisan Csehország, ahol Andrej Babiš volt miniszterelnök vezet a közvélemény-kutatásokban, blokkolhat olyan döntéseket, amelyekben a 27 uniós tagállam egyetértésére van szükség.
Kickl kormányalakítási megbízása politikai vihart kavart Németországban, ahol február 23-án országos választást tartanak, miután szétesett az eddig kormányzó koalíció. Az előjelzések szerint vagy CDU/CSU és zöldpárti koalíció juthat hatalomra, de szóba jöhet a CDU/CSU és SPD koalíció is. Az AfD húsz százalékon áll, támogatottsága erősödik, de velük egyik párt sem akar együttműködni.
„Az ellenzéki pártok mindenhol erőssé válnak, ahol a kormányok nem oldják meg a nagy problémákat” – mondta Hermann Binkert, az INSA közvélemény-kutató főnöke a Bildnek. Azt is elárulta, hogy a gazdasággal, a migráció kezelésével és a biztonsági helyzettel kellene foglalkozniuk a kormányzó pártoknak. Németországi politikusok azzal fenyegetőznek, hogy korlátozni fogják a titkosszolgálatok együttműködését a Kickl vezetése alatt álló kormánnyal. A Berliner Zeitung szerint nem zárható ki, hogy a következő hetekben terhelő anyagokkal indítanak kampányt Kickl ellen.
Kickl a tárgyalások előtt kijelentette, tisztességesen akarja kormányozni Ausztriát, és a koalíciós partnerrel „hasonló vagy azonos álláspontot akar a legfontosabb kérdésekben elérni”. Az FPÖ elnöke figyelmeztette az ÖVP-t, hogy „nem akar játszmákat, trükköket, szabotázst, obstrukciót és hatalommegtartási politikát” látni. Mint mondta, egységes és stabil partnerre van szüksége. Hangsúlyozta, hogy egy belülről megosztott ÖVP-t sem akar koalíciós partnerként. Kickl azt mondta, hogy nem tart az esetleges előrehozott választásoktól sem, és az egyszerűbb utat is választhatta volna az államfővel tartott megbeszélésen, tekintettel pártja sorozatos győzelmeire és a kedvező közvélemény-kutatási adatokra. Hangsúlyozta azonban, hogy ehelyett „az államért viselt politikai felelősség vállalása mellett döntött”.