Bige László minimum 100 milliót adott Magyar Péternek

INSIDER
OTTHONKA

Szerző WB

Létrehozva: 2025.03.30.

Fagyott leander megmentése – Így hozhatod helyre a károkat!

Mi a teendő, ha a hosszú hideg hónapok alatt a sufniban vagy garázsban teleltetett növényt megcsípte a fagy? A leander megfelelő gondoskodással még megmenthető, ha gyorsan cselekszünk.

A leander számára a hideg időben az 5-10 °C még ideális, azonban, ha a hőmérséklet eléri a -5 °C - ot, akkor könnyen megcsípheti a fagy. Ha azt észleljük, hogy a levelei barnák és potyognak, akkor sajnos a növényt fagykár érte, de még nincs minden veszve.

A leander megmenthető

Vizsgáljuk meg a leander szárait

A felpuhult szárak, barnuló levelek fagykárosodást jeleznek. Vizsgáljuk meg a szárak belsejét is. Ha ezek hajlékonyak, rugalmasak és nem törnek, akkor él a növény, és a felélesztésére is lehet még esély.

 

Várjunk még a metszéssel

Ne metsszük le rögtön a fagyott és sérült részeket, mert előfordulhat, hogy életképes hajtásokat távolítunk el, amivel további károsodást okozhatunk majd a frissen levágott részeknél. Kevés időre tegyük fagymentes, világos helyre, például egy lépcsőházba vagy zárt teraszra, ahol a hőmérséklet legalább 5-10 °C-os.

 

Fokozatosan szoktassuk hozzá

Segít a beteg növényen, ha fokozatosan hozzászoktatjuk a kinti körülményekhez: tegyük félárnyékos helyre, majd ha már nappal rendszeresen eléri a hőmérő higanyszála a 15 °C-ot, mehet majd a végleges helyére. Hidegebb napokon vihetjük a garázsba is

 

Szedjük le a felső réteget

A sérült virágot érdemes lehet egy új cserépbe költöztetni, és frissítő talajcserét végezni. De az is jó megoldás lehet, ha a virágföld felső rétegét leszedjük, és frisset teszünk rá.

 

Csökkentsük az öntözést

A beteg növény nem tudja megfelelően felvenni a vizet, ezért ilyenkor csak minimálisan szabad öntözni. Mielőtt nekikezdenénk a locsolásnak, győződjünk meg arról, hogy a külső hőmérséklet 4 °C felett van.

 

Turbózzuk fel a földjét

Ahhoz, hogy leanderünk nyárra egészséges legyen és bőségesen virágozzon, megfelelő tápanyagellátásra is szüksége van. A speciális tápoldatot heti egyszer alkalmazzuk az öntözéséhez. Ügyeljünk arra, hogy közvetlenül a talajhoz jusson, ne a levelekre, mert megégetheti a növényt.

 

Használjunk ollót, ha szükséges

A fagykárokat a növény a szokásosnál gyorsabb növekedéssel igyekszik kompenzálni. Ezt metszéssel orvosolhatjuk. Fontos, hogy ne csak hajtásokat hozzon a leander, hanem a virágzásra is fordítson energiát, ezért távolítsuk el a fattyúhajtásokat és a befelé növő ágakat.

 

Ellenőrizzük a leveleket

Potyoghatnak a levelek kártevők, például pajzstetvek, takácsatkák miatt is. A tetvekkel borított részeket olajos rovarölő szerrel permetezzük le. De erre a célra használhatunk parafinolajos, neemfaolajos oldatot is.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek