időjárás
A hosszabbítók praktikusak, mivel lehetővé teszik, hogy a távolabbi konnektorokhoz is könnyen hozzáférjünk. Ugyanakkor például a nagy áramfogyasztású eszközök csatlakoztatása akár tűzveszélyes is lehet.
Noha a szakértők úton-útfélen figyelmeztetnek mindenkit, a hosszabbítók használata még mindig rendkívül elterjedt. Gyakorlatilag a lakások jó részében a hosszabbító is hosszabbítóba van dugva – így kétségtelenül szót kell ejteni ezen egyébként rendkívül praktikus eszköz nem megfelelő használatáról és az ilyenkor fennálló tűzveszélyről. A legfontosabb tudnivalókat a Fanny magazin segítségével gyűjtöttük össze.
A magyar szabályozás szerint 3500 W a hosszabbítók limitje, az ennél magasabb fogyasztású gépek, főleg, ha egyszerre többet kötünk hálózatra, túlmelegedést okoznak a vezetékekben, amitől akár elektromos tűz is kialakulhat. Fontos tisztában lennünk azzal, mennyi az egyes háztartási gépek fogyasztása, mielőtt a hosszabbítóba dugnánk őket.
Mivel a hűtő folyamatosan üzemel, előfordulhat, hogy a hosszabbítók alkalomadtán érintkezési hibát szenvednek el, ami a készülék meghibásodásához vezet.
Az airfryer energiafogyasztása magas lehet, ezért a szakértők azt javasolják, ezt is közvetlenül a fali konnektorba csatlakoztassuk. Figyeljünk arra, hogy a konyha mindig jól szellőzzön sütés közben.
Az olajradiátorokat és hősugárzókat nemcsak azért tilos elosztóra csatlakoztatni, mert túlterhelhetik a rendszert, hanem azért is, mert a közvetlen hőtermelésük miatt jelentősen megnövelhetik a tűzveszély kockázatát. Fontos, hogy ne hagyjuk magára működés közben!
A nagy teljesítményen dolgozó légkondicionáló berendezéseket is közvetlenül a fali konnektorba érdemes csatlakoztatni, máskülönben túlmelegítik a hosszabbító kábelét.
Gyakran a mikrohullámú sütő bizonyos funkciói sokkal nagyobb teljesítménnyel dolgoznak, mint a mosógépek, emiatt pedig szintén tűzveszélyes lehet. Megoldás, ha ezt is külön konnektorba csatlakoztatjuk.
Amilyen kicsi berendezésnek tűnik, olyan veszélyes lehet a kenyérpirító. Könnyen megolvaszthatja a vezetékeket, ezért biztonságosabb, ha közvetlenül az áramkörre csatlakoztatjuk. Sütés közben pakoljunk el mindent a konnektor közeléből.
A mosógépek is nagyobb áramfelvételt igényelnek, és sok mozgó alkatrésszel rendelkeznek. Kerüljük a hosszabbítót, mert ennek használata előidézheti az alkatrészek meghibásodását.
Csatlakoztassuk a kávéfőzőnket közvetlenül a fali aljzatba, különben könnyen előfordulhat, hogy félkész kávéskannával és egy kiégett áramelosztóval, vagy túlterhelt biztosítékkal indul majd a reggelünk.
Annak érdekében, hogy elkerüljük a biztosíték lecsapódását, minden hővel működő hajformázó eszközt, így a hajszárítót is közvetlenül a fali aljzatba csatlakoztassuk, lehetőség szerint áramvédős (GFCI) verzióba, hogy a vízérintkezésből adódó áramütés veszélye is minimális legyen.