ÉLETMÓDI

Szerző B. V.

Létrehozva: 2023.10.30.

Felpörög a fűtési szezon, így ellenőrizzük a radiátort!

Itt a fűtési szezon, így fontos megfigyelni, jól működnek-e.

Beköszöntött az ősz, és ezzel együtt eljöttek a hidegebb napok is. Mivel egyre inkább közeledünk a tépi hónapok felé, így már a lakásban sem túl kellemes gyakran a hőmérséklet. Itt a fűtési szezon, ezért érdemes végignézni a radiátorokat, és ellenőrizni, hogy megfelelően működnek-e, hiszen ezzel is pénzt spórolhatunk. Nem kell minden esetben szakember, van, amikor mi is orvosolhatjuk az esetleges problémákat. Most Sipos Ákos klíma- és radiátortisztító specialista 9 tippet ad nekünk, mire érdemes figyelni a fűtés beindításakor.

radiátor
Indul a fűtési szezon. Fotó: Pexels.com

1.Így növelhető a hatásfok

A porcicák és pókhálók akadályozzák a levegő szabad áramlását a radiátorok belsejében, ezért érdemes rendszeresen takarítani a fűtőtesteket is. Így növelhetjük a hatásfokot. Ehhez szedjük le a radiátor tetején lévő rácsot, majd porszívózzuk végig a felső részét, és alulról is végezzük el ezt a műveletet.

2. Ezért csökken a nyomás

Ha kevés víz van a fűtési rendszerben, az is hatással lehet a radiátor működésére. Még a fűtési szezon előtt ellenőrizzük a rendszer nyomását. Ha a nyomás az előírt érték alá csökkent, pótoljuk a vizet. Utána ne felejtsük légteleníteni a rendszert.

3.Tapogassuk végig, megfelelő-e

Miután bekapcsoltuk a fűtést, ellenőrizzük, hogy mindegyik radiátor felmelegszik-e. Akkor működik megfelelően, ha a fűtőtest egyenletesen átmelegszik, az alsó része sem marad hideg, legfeljebb pár fokkal hűvösebb.

4.Ezt okozza, ha levegő van a rendszerben

Ha az egész radiátor hideg, vagy az alsó része jelentősen hűvösebb, a fűtési rendszerbe levegő kerülhetett, ami gátolhatja a meleg víz megfelelő keringését. A radiátorokat egyesével légteleníthetjük egy speciális légtelenítő kulcs segítségével. Ekkor némi víz is kifolyhat, ezért tegyünk egy vödröt a radiátor alá.

5.Figyelem: iszapveszély!

A hideg radiátor iszaplerakódást is jelezhet. A fűtési rendszer átmosásához hívjunk szakembert, aki egy speciális géppel és vegyszerek segítségével megtisztítja a fűtéscsöveket és a radiátorok belső részét a lerakódott rozsdától és vízkőtől. Ez megelőzhető, ha a rendszerbe korróziógátló folyadékot is adunk, valamint mágneses és mechanikai szűrőket is telepítünk.

6.Amikor már csak a tisztítás segít 

Ha a radiátor alja és teteje is egyformán meleg mindenhol, de még mindig nem olyan meleg a lakás, mint korábban, akkor alaposabb tisztításra van szükség. Speciális, magas nyomású mosóval könnyedén kitisztítható a radiátor konvektorlemezei között felhalmozódott kosz anélkül, hogy le kellene szerelni, és attól sem kell tartanunk, hogy a fal vagy a padló vizes lesz.

7.Nyissuk ki a szelepeket

Ellenőrizzük, hogy minden radiátorszelep nyitva legyen. Hagyományos szeleppel is beállíthatjuk a hőmérsékletet, így azokban a helyiségekben, amelyeket ritkábban használunk, kisebbre tekerhetjük, ezzel csökkenthetjük a fűtési számlát.

8.Elég volt a vacogásból!

Ha szeretnénk egyenletes hőmérsékletet biztosítani a lakásban, a fűtési szezon alatt is kialakíthatunk termosztátfejes vezérlést. Ezek segítségével akár tizedes pontossággal is beállíthatjuk a kívánt hőmérsékletet, ezzel jelentős megtakarítást is elérhetünk.

9.Amikor már cserére szorul

A csöpögő radiátorok leggyakoribb oka az elromlott a szelep, ezért ezeket is érdemes rendszeresen ellenőrizni. Ha nem lehet elforgatni, esetleg eltört, vagy szivárgást észlelünk, akkor érdemes a szelepet kicserélni.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek