tóth gabi
A fűtésszezon kíméletlenül lecsapott, ezzel együtt pedig ismét aktuálissá vált a kérdés, hogy mit tehetünk az energiafogyasztás minimalizálása érdekében. Hisz megoldás van, csak meg kell találnunk, már amennyiben nem újabb pulóverekkel kívánjuk átvészelni az előttünk álló hónapokat, hanem inkább az otthonunkat szeretnénk felkészíteni a télre. (x)
Bár sokféle technológiai vívmányt hívhatunk segítségül, hogy energiatakarékos otthont teremtsünk magunknak, az egyik legnagyszerűbb mégis egy meglehetősen egyszerű működési elven alapuló berendezés. Hőszivattyús rendszer kiépítésével lényegében a minket körülvevő energiát használhatjuk fűtésre, sőt, hűtésre és még melegvíz előállításra is. Ám ha szerényebb rezsiszámlákat szeretnénk, az sem mindegy, mennyit költünk a korszerűsítésre.
A hőszivattyú akkor tud hatékonyan és gazdaságosan működni, ha alacsony hőmérsékletű fűtővízzel üzemelő, sugárzó felületű hőleadókkal használjuk. Vagyis akkor, ha padlófűtés, mennyezeti fűtés vagy fan coil az otthonunk szíve és lelke, nyert ügyünk van, ezekkel remek párost alkot a hőszivattyú.
Radiátoros rendszerrel is működik?
Ha kondenzációs kazánnal fűtünk, komolyabb átalakítás nélkül, vagyis reális költségekkel megúszhatjuk a korszerűsítést, mivel ez optimális méretezést feltételez. Hagyományos kazán esetén azonban már érdemes átgondolni a dolgot, ezek ugyanis általában 60oC fölötti fűtővízzel működnek. Ahhoz tehát, hogy a hőszivattyú valóban az energiahatékonyság szolgálatában álljon, növelnünk kell a fűtőfelületet, vagyis a kis méretű radiátorokat nagyobbra kell cserélnünk.
Akad azonban más is, amit tudnunk kell, ha radiátoros rendszerbe szeretnénk hőszivattyút beépíteni. Alumínium és acéllemez radiátorokkal a korszerűsítés gondtalan lesz, ugyanakkor az öntöttvas nem alkalmas erre a célra, ebben az esetben tehát szintén kérdés, hogy megéri-e anyagilag. Végül ne feledjük, hogy csak gondosan karbantartott rendszert lehet okosan átalakítani, egy vegyszeres átmosással mindenképpen számolnunk kell.
És milyen legyen az a hőszivattyú?
Lakossági célra jelenleg a Power World Easylife sorozatának inverteres hőszivattyúi jelentik az egyik legjobb választást, ezeknél a berendezéseknél a nagy teljesítmény egyszerű vezérelhetőséggel és csöndes működéssel párosul. Az A+++ energiaszintnek és intelligens vízhőmérséklet-beállításnak köszönhetően többé nem kell aggódnunk a rezsiszámla miatt, és még a bolygó is hálás lesz a korszerűsítésért.
Természetesen ne feledjük, hogy az átgondolt tervezés ebben az esetben is az energiahatékonyság alappillérének tekinthető. Az ESTÉ-Credit Side Kft. szakértői remek megoldásokkal várják a lakossági ügyfeleket is, egy árajánlat kérés pedig semmire sem kötelez, de legalább tisztábban láthatjuk a lehetőségeinket, akkor pedig miért hagynánk ki, nem igaz?
(x)