Létrehozva: 2025.02.23.

5+1 hiba, amit szinte mindenki elkövet a mosás során

Több háziasszonynak meggyűlik a baja nem csak a koszos ruhákkal, hanem a koszos mosógépekkel is. Hogyan oldható meg a mosógép tisztítása házilag? Megmutatjuk a legfontosabb lépéseket, és még néhány mosástippet is adunk!

Sokunkban élhetnek régi beidegződések, akár a szüleinktől, nagyszüleinktől tanult hagyományok, ám a modern technológiák adta világban ezeket érdemes felülvizsgálni ruháink épsége érdekében. Most a Fanny magazin segítségével megmutatjuk, mik azok a mosási hibák, amiket a legtöbben lekövetnek, illetve azt is, miképp oldható meg a mosógép tisztítása házilag.

mosógép, fürdőszoba, mosás, Pixabay
Sokan követnek el berögült hibákat, ha mosásról van szó  Fotó: Pixabay

Mosástippek, hogy tiszták legyenek a ruhák

1. Találjuk el a hőmérsékletet

A magas hőfokon való mosás ma már nem minden ruhánál releváns, ennél alacsonyabb hőmérsékleten is tisztává válhatnak. A túl forró víz ráadásul károsíthatja a szövetet és kifakíthatja a színeket. Ellenőrizzük inkább a címkéken az ajánlott hőfokot, illetve mossuk a kevésbé koszos alapdarabokat 30-40 fokon.

2. Árthat a sok mennyiség

Tévhit, hogy a nagy mennyiségű tisztítószertől lesznek makulátlanok a ruhák, hiszen ezek lerakódhatnak az anyagon, amitől érdes érzetűek lehetnek, és még a textilt is kikezdhetik. A legjobb, ha annyi mosószert töltünk be, amennyit a flakonon található útmutató ml-ben jelöl egy adag ruhához.

3. Óvjuk azt, ami kényes

Különleges odafigyelést igényelnek az olyan anyagok, mint a csipke vagy a selyem, amiket jobb, ha nem is teszünk be a gépbe, inkább kézzel mosunk ki. Ha túlságosan macerásnak tartjuk ezt, legalább mosózsákba tegyük be őket, vagy használjunk kímélő mosási programot, és kerüljük a centrifugát.

4. Középpontban a színek

A ruhák szét nem válogatása következményekkel járhat. Azt hihetjük, elég a fehéreket külön mosni, ám a sötét és színes dolgokat is egymástól függetlenül tanácsos kezelni. Jó megoldás lehet még a színfogó kendő, és ha tudjuk, hogy bizonyos darabok színükből vagy anyagukból kifolyólag fognak, tisztítsuk őket kézzel.

5. Többet árt, mint használ

Nagyanyáink talán még előáztatták a szennyeződött holmikat, hogy feloldódjanak a makacs foltok, de a mai mosószerek és mosógépek mellett már nem szorulunk rá erre a gyakorlatra. A felesleges vízhasználat és túláztatás helyett csak dobjuk be a gépbe!

+1. Mozogjanak szabadon

A gép túlzott megtömése leterheli a masinát és a ruháknak sem tesz jót. A zsúfoltság miatt valószínűleg nem lesznek megfelelően tiszták, és az anyagoknak sem jó, ha nagyon összedörzsölődnek. Inkább mossunk többször kevesebb mennyiséget, és használjuk az eco módot! 

Mosógép tisztítása házilag, lépésről lépésre

1. Így takarítsuk a mosógépet!

A háztartási berendezés rendszeres tisztítása legalább annyira fontos, mint a ruháink gyakori mosása. Ezzel egyrészt megőrizhetjük és akár meg is hosszabbíthatjuk a mosógépünk élettartamát, másrészt gondoskodhatunk a holmijaink frissességéről, egy tiszta géppel pedig még az energiafogyasztásunk sem ugrik meg.

mosógép, fürdőszoba, mosás, Pixabay
Mosógép tisztítása házilag? Egyszerűbb, mint sokan hiszik!  Fotó: Pixabay

2. Mosógép tisztítása ecettel

Drága vegyszerek nélkül is tisztíthatjuk a mosógépet, ebben jól bevált praktika az ecet. Az oldat a vízkőoldás és a penészmarás mestere, a dobba öntve egy flakon csodákra képes, de azért érdemes csínján bánni vele, a maró hatás ugyanis az alkatrészekben is kárt tehet, ha túlzásba visszük. Jó ha tudjuk, hogy az ecet tisztítószerekkel párosítva mérges gázok keletkezését okozza, ezért sose keverjük őket!

3. Fontos a mosógép gumi tisztítása is

Elöltöltős mosógép esetén az ajtó gumirészének takarítása is különösen fontos, ezen a területen ugyanis a hajszálaktól kezdve a szöszökön és baktériumokon át a mosószermaradványokig sok minden összegyűlhet, és be is szagosodhat. A legjobb, ha a gumiszigetelést minden mosás után áttöröljük.

4. Húzzuk ki a tartályt is

Akár használatonként, de legalább havonta törölgessük át vagy áztassuk be az adagolótartályt, amin kívül-belül megjelenhet a tisztítószer-lerakódás, de a penészgombák is. A tárolót könnyedén ki lehet szedni a gépből, szivaccsal, finom ronggyal vagy fogkefével takarítsuk. A fekete foltok eltávolításával a szagokat is elűzhetjük.

5. A mosógép szűrő tisztítása is elengedhetetlen

Fontos a mosógép szűrőjének rendszeres kiszedése és kitakarítása, amit sokan elfelejtünk, pedig éppen ezen a helyen képes összegyűlni a legtöbb piszok. Ezt az alkatrészt egyszerűen kiszedhetjük, beáztatással vagy áttörléssel megelőzhetjük, hogy elduguljon.

6. Hagyjuk nyitva az ajtaját

Mosás után hagyjuk nyitva a gép ajtaját és az adagolót is, hogy a kiszáradjanak a vizes részek, és ne nedvesedjenek, dohosodjanak be. Ezzel a szagok és a penész megjelenését is elkerülhetjük.

7. Forró vízzel hatásos

Bizonyos időközönként célszerű egy „üres” mosást indítani a szokásosan használt mosószerrel, vagy akár a mosogatógéphez használt kapszulával, ami minden olyan összetevőt tartalmaz, ami a fertőtlenítéshez és a szennyeződések eltávolításához szükséges. A masina megfelelő átmosódásához érdemes 90 fokos programot választani. Maximum kéthavonta csináljuk meg!

8. Két legyet egy csapásra

A fehér ruhák mosásakor akár szódabikarbónát vagy mosószódát is adagolhatunk, mindegyik rendelkezik fehérítő és szagtalanító hatással, ráadásul ezek a vízkő és a különféle gombák megjelenését is gátolják a mosógépben, így egyszerre tisztul a szerkezet és a ruha.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek