Krausz Gábor
A növényekről télen is kell gondoskodni, hogy szépek legyenek, és tavasszal gyorsan növekedésnek induljanak. A szobanövények gondozása ilyenkor nem elég, ha kimerül a locsolásban; ha szeretnéd őket megvédeni, vedd elő az ecetet!
Télen a benti növények alszanak, de közben nem árt figyelni, hogy a száraz levegő ne viselje meg őket, és ilyenkor sem árt nekik némi védelem. A szobanövények gondozása során nagy segítség lehet az ecet, melyből tisztító és védő permetet készíthetsz házilag. Így nemcsak szépek lesznek, de a kórokozók is kisebb eséllyel támadják meg őket; hiszen hiába vannak odabent, a gombák télen is szaporodhatnak a leveleken.
A szobanövények gondozása során sokan megfeledkeznek a levelek portalanításáról, pedig ez nem csak esztétikai kérdés, de a növény jólléte miatt is fontos, hogy tiszták legyenek a levelek. A rájuk rakódott szennyeződés ugyanis gátolja a fotoszintézist, kevésbé tud fejlődni a növény, ha állandóan porosak a levelek. Keverj össze két rész vizet egy rész tízszázalékos ecettel, és ezzel az oldattal töröld át óvatosan a növények leveleit egy puha ronggyal (a legjobb a mikroszálas törlőkendő).
Az ecet a talaj pH-értékét is képes szabályozni; ha ecetes vizet öntesz a virágcserépbe, savanyíthatod a talajt. Szobanövények közül az afrikai ibolya, a begóniák, az erikafélék, a jázmin, a páfrányfélék és a yukka is a savanyú talajban fejlődik a legszebben. Egy liter vízhez keverj egy evőkanál tízszázalékos ecetet, és kéthetente ezzel locsold meg a savanyú talajt kedvelő növényeket.
Nemcsak a kerti növényeket, a szobanövényeket is megtámadhatják a gombabetegségek, kártevők, kórokozók. A rovarok inkább tavasztól őszig jelentenek problémát, például az atkák és a levéltetvek, de a gombabetegségek ilyenkor is támadhatnak. A foltos, beteg leveleket vágd le a növényeidről, az épekre pedig fújj ecetes permetet: két liter vízhez adj két evőkanál almaecetet. Ezzel a keverékkel permetezd minden nap a növényeket, míg teljesen rendbe nem jönnek.