Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2024.08.13.
Módosítva: 2024.08.13.

A cefre nem moslék, így lesz isteni a házi pálinkád

Még mindig makacsul tartja magát az a tévhit, hogy a cefrébe a hullott gyümölcs való, és minden mehet bele, amiből lekvárt már nem szívesen főznénk. Persze lehet így is pálinkát készíteni, de annak az íze soha nem lesz az igazi.

Szinte nincs olyan háztartás, ahol ne lenne otthon legalább fél liter házi pálinka: vagy maguk főzik, főzetik az emberek, vagy a tágabb rokonságban van valaki, akinél minden évben készül néhány új főzet. De nagyon nem mindegy, hogy milyen az a pálinka! Akkor az igazi, ha az íze gyümölcsös, erős, de nem lórúgás, és kellemes belekortyolni, nem karcol. Az érvényes jogszabályok szerint mindenki 86 liter pálinkát főzhet otthon adómentesen egy évben, ha bejelenti a pálinkafőzőt a helyi önkormányzat adócsoportjánál, az ital nem erősebb 42 fokosnál, és ha az illető nem eladásra, hanem a családtagjai, vendégei számára főz. Persze tudás nélkül így se érdemes belefogni, hiszen veszélyes vegyületek is kerülhetnek az italba, érdemes inkább lefőzetni a cefrét, ha sok a gyümölcsöd – de ahhoz, hogy jó legyen a pálinkád, a cefre minősége létfontosságú.

Plum,Brandy,Or,Schnapps,In,Glasses,And,Fresh,Tasty,Plums
Csak makulátlan alapanyagokból lesz tökéletes a házi pálinka. Fotó: Dejan82 /  Shutterstock

Nem szabad mindent belehajigálni

Hordóba gyűjteni a hullott gyümölcsöt mindenki képes, csakhogy a jó cefre ennél jóval több. Sokan a kissé erjedt, sérült, esetleg fehér penészfoltos gyümölcsöt belehajítják a cefrébe úgy hangyásan, földesen, ahogy felvették a fűből; csakhogy így a pálinka minden lesz, csak finom nem. Akárcsak a lekvárfőzésnél vagy befőzésnél, bizony a cefrénél is a tiszta, ép gyümölcs a jó alapanyag. Mosd meg a cefrébe szánt gyümölcsöt, magozd ki, a rossz részeket vágd ki, és csak aztán mehet a hordóba. Ha földes, rothadt gyümölcsöt dobsz a cefrébe, azzal olyan baktériumokat és gombákat juttatsz bele, melyek a gyümölcsben lévő cukorral táplálkoznak, és hatásukra szúrós szagú, kellemetlen ízű lehet a párlat.

Némelyik gyümölcsöt érdemes feldarabolni

Az édes, puha állagú gyümölcsök mehetnek egyben a cefrébe, de például az almát, körtét, birset jobb feldarabolni vagy ledarálni, hiszen ezzel segíted az erjedés folyamatát.

A hordó is legyen makulátlan

Az évek óta a fészer mellett álló hordó nem biztos, hogy a legjobb választás, főleg, ha nem tudod, mit tároltak benne korábban; a cefre egy tiszta anyag, hiába van kegyetlen erős szaga az erjedés alatt. Tilos a cefrét olyan hordóban készíteni, amiben bármilyen oldószer, üzemanyag, vegyszer volt korábban. A hordó anyaga lehet műanyag vagy rozsdamentes acél, viszont a rozsdás vashordót érdemes elfelejteni. Az edényt ne töltsd tele az erjesztésre szánt gyümölcsökkel, legfeljebb 80%-ig pakold meg, hiszen később a habzás miatt ki is futhat a cefre.

Nem mindegy, hol a cefre

Persze nemcsak a szagok miatt, hanem azért, mert a cefre érzékeny a megfelelő hőmérsékletre: az erjedés optimális hőfoka 15-28 Celsius fok között van. Ha ennél melegebb van, eleinte gyors az erjedés, majd teljesen leáll, ugyanis az élesztő sejtek elpusztulnak, 18 fok alatt pedig lelassul a szaporodásuk, és szintén megáll a folyamat. Érdemes porított fajtaélesztőt tenni a cefrébe, hogy gyorsabb legyen az erjedés, és persze nem árt naponta egyszer átkeverni a hordó tartalmát. 

Nem szabad tárolgatni

Az erjedés három hétig tart nagyjából, ez alatt részben nyitva kell, hogy legyen a hordó, de az erjedés végén le kell zárni. Minél előbb le kell főzni vagy főzetni, hiszen ha sokáig tartogatod a cefrét, ecetes lesz a pálinka.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek