kulcsár edina
Bosszantó, ha a szépen ápolt gyepen megjelenik a moha, és érdemes minél előbb cselekedni, mielőtt teljesen elnyomja a füvet. De mit lehet tenni? Ennek jártunk utána.
Sokszor hiába tartod karban rendesen a gyepszőnyeget, felüti rajta a fejét a moha. A szépen ápolt gyep pedig könnyen tönkremehet tőle, a sötétzöld foltok nem mutatnak túl jól, ráadásul így nem is igazán lehet használni a gyepet, hiszen ki szeretne mohás füvön pihenni, játszani? A moha nemcsak a látvány miatt probléma, hanem azért is, mert tönkreteheti a gyepszőnyeget, ha hagyod elszaporodni. De emellett, ha megjelenik, az azt is jelenti, hogy valami probléma van a gyepgondozással; lássuk, mik lehetnek ezek, és mit tehetsz ellenük!
Kevés a tápanyag
Gyakran azért mohásodik a fű, mert nincs már elég tápanyag a talajban; ilyenkor a fű kevésbé nő, van esélye a mohának terjeszkedni. Érdemes rendszeresen trágyázni, műtrágyázni a gyepet, hogy pótold a káliumot. Így nagyobbra tudnak nőni a fűszálak, a zöld levelek bezárják a réseket, elveszik a fényt a gyomok és a moha elől. Elsősorban tavasszal és ősszel ajánlott kijuttatni a trágyát, hogy minél szebb legyen a gyeped.
Túlságosan kötött a talaj
Ahhoz, hogy a moha el tudjon terjedni, nedves környezetre van szüksége. Ha a kertedben kötött, agyagos a talaj, akkor az öntözővíz, esővíz nehezen jut le az alsóbb rétegekbe, pang a fűszálak tövénél, ezzel kedvező feltételeket teremtve a mohának. Ilyen talaj esetében sem kell lemondani a pázsitról, de érdemes minden tavasszal homokkal javítani. Az első fűnyírás után rétegezz 2-3 centi vastagságú homokot a fűre.
Sok az árnyék
A mostani forró nyarak után életmentő, ha van egy kis árnyék a kertben, de a fűre nézve nem kedvező, ha nagyobb fák alatt, vagy épületek mellett akarod nevelni. Árnyékban nem lesz elég sűrű a pázsit, nagyobb az esélye a mohásodásnak. Az egész nap árnyékos helyekre érdemes inkább árnyéktűrő talajtakaró növényeket ültetni, de ha ragaszkodsz a gyepszőnyeghez, akkor válassz árnyéktűrő fűmagot. Fák árnyékában is rendszeresen öntözni kell a füvet, és nem tanácsos túl rövidre vágni; 5-6 centi az a magasság, ahol a fűszálat elég zöld felületet tudnak adni ahhoz, hogy a kevés, szórt fényt is hasznosítani tudják.
Elmarad a rendszeres nyírás
Márciustól novemberig folyamatosan nyírni kell a füvet, ha szép pázsitot szeretnél; legalább hetente egyszer vágd 4-5 centinél rövidebbre, így nem tud párás, nedves közeg kialakulni, amiben elszaporodik a moha. Emellett fontos a rendszeres öntözés is, hiszen a hosszabb szárazság kiégetheti a füvet.
Mit tehetsz, ha már túl sok a moha?
Ha már nagyon elszaporodott a moha a pázsiton, akkor gereblyézd le a fűről, majd végezz gyepszellőztetést – utóbbit érdemes rendszeresíteni, legalább tavasszal és ősszel megcsinálni, így sokkal szebben fejlődnek majd a fűszálak. Kaphatók mohairtó vegyszerek is gazdaboltokban, ezeket lehet műtrágyával is keverni, így trágyázás közben is kiszórhatók a gyepre.