Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2024.04.14.

Így gondozd most az epret, hogy májusra gyönyörű termésed legyen

A meleg beköszöntével beindultak az eprek is a kertben, és hatalmasat nőttek. Vannak olyan tavaszi munkálatok, amiket muszáj elvégezni, ha szeretnél sokat szüretelni, és a jó idő miatt ezeket most már nem szabad halogatni...

Az epret könnyű gondozni, kezdő kertészek is szép termést szüretelhetnek, és év közben a gyomláláson, locsoláson kívül nem nagyon ad feladatot. De tavasszal érdemes néhány dolgot megtenni az eprekért, hogy minél többet teremjenek. Más években ez idő tájt még csak kezdenek magukhoz térni a tél után, de idén korábban köszöntött be a meleg idő, és hatalmasra nőttek az eprek – így nincs sok idő már elvégezni a tavaszi teendőket, ha szép termést szeretnél májusban. Mutatjuk lépésről lépésre, mit kell tenned!

Strawberry,Fruits,In,Growth,In,Garden
A meleg időben gyorsabban nőnek az eprek. Fotó: lzf /  Shutterstock

1. Kapjanak friss mulcsot

Az eper akkor fejlődik a legszebben, ha szalmamulcs van alatta, hiszen így több nedvességet tart meg a talaj. Az eper gyökere nagyon közel van a földfelszínhez, takarás nélkül gyorsan kiszárad. Ha még nem tetted meg, akkor tavalyi szalmát szedd le az ágyásokról, hiszen a nedvesség miatt könnyebben elkaphatják a gombabetegségeket a növények tavasszal. Hagyd egy-két napra kitakarva az epreket, így a növények felfrissülnek, az alsó levelek is napfényhez jutnak.

2. Gyomláld ki a gazokat

Ha már levetted a szalmatakarást, végezz egy alapos gyomlálást az eperágyásban. A kapával bánj óvatosan, inkább kézzel húzd ki a gazokat az eprek közül.

3. Bátran metszd meg őket

Gyomlálás közben legyen kéznél a metszőolló is; ha elsárgult, száraz leveleket, indákat látsz az epreken, vágd le őket. Közben vigyázz, hogy a friss zöld hajtások ne sérüljenek.

4. Dobd ki az elöregedett növényeket

Az idősebb epertövek kevesebb termést hoznak, 3-4 évente nem árt kicserélni őket. Húzd ki őket a földből, és ültess a helyükre újakat; lesz bőven a tavaly az indákon kifejlődött új növényekből.

5. Ültesd szét, ha túl sűrű

Az eper hajtásain nyáron új növénykék fejlődnek, ezek legyökereznek a talajban – de általában rossz helyen, vagyis nem tartják be a sor- és tőtávolságot, és teljesen elburjánzik az eper. Így viszont egymást árnyékolják, kevesebb lesz a virág és a termés. Ezeket az új növényeket ásd ki, és ültesd őket távolabb, vagy a kiszedett idősebb növények helyére. Ha nem akarod bővíteni az eperágyásodat, vagyis nem találsz minden fiatal epernövénynek helyet, akkor ajándékozd el őket.

6. Mehet a friss mulcs

A felszedett régi szalma helyére tegyél száraz szalmát 3-4 centi vastagon, a tövek körül pedig kicsit húzd el, hogy ne érintkezzen a növény szárával közvetlenül. A mulcs lehet fakéreg vagy széna is, de van, aki geotextíliával, fekete fóliával takarja az epret. Ezután nincs más dolgod, mint rendszeresen, bőségesen öntözni, és várni a szüretet májusban.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek