kulcsár edina
Ez az elsőre talán meghökkentőnek tűnő trükk rendkívül hatásos! Olyan szépek lesznek tőle a növényeid, hogy mindenki azt fogja hinni, hogy valamilyen méregdrága tápoldatot használtál...
Közeledik a palántázás ideje, és ha szeretnéd, hogy idén hatalmasra nőjenek, már a magvetéskor szúrj 2-3 gyufaszálat a palántázó poharakba! Ezt a trükköt már nagyanyáink is alkalmazták, és nemcsak a palánták, de a cserepes szobanövények is sokkal szebbek lesznek. De miért működik a gyufa-trükk? Mutatjuk!
A gyufa feje tele van olyan anyagokkal, melyekre a növényeknek szükségük van a növekedés és a gyökérképződés során: magnézium, foszfor, kálium, kén és vas-oxid is bőven található egy-egy gyufaszálban. Ezek az anyagok minden egyes öntözéskor kioldódnak a virágföldbe, így bőséges tápanyagmennyiséghez juthatnak a fejlődő növényeid. Sokan nemcsak a szobanövényeknek, a palántáknak is adnak tápoldatot, ám ezzel érdemes óvatosan bánni, főleg, ha korán vetetted el a magokat. Ugyanis ha hűvös az idő, de túl sok a tápanyag a virágföldben, a palánták elkezdenek megnyúlni, és idővel kialakulhat a palántadőlés is. Ha már egyszer kilocsoltad a növény alá a tápoldatot, akkor nincs mit tenni; ezzel szemben a gyufából csak akkor áramlanak ki a hasznos anyagok, ha locsolsz, így az öntözéssel szabályozni tudod a tápanyag-adagolást – és természetesen a gyufát bármikor ki tudod venni, ha szükséges.
Szobában nevelt palántáknál ritkán fordul elő, hogy valamilyen rovarkártevő megtizedeli az állományt, de később, a kiszoktatás időszakában, a kertben már megfertőződhetnek a fiatal növényeid. A gyufaszálból a palántaföldbe kioldódó kén erős szaga azonban távol tartja a rovarokat, és fertőtleníti is a földet, így kisebb eséllyel támadják meg gombabetegségek a palántáidat.
Egy kisebb palántázó cserépbe használj legfeljebb 4 db gyufaszálat (nagyobb cserepű szobanövényeknél akár 20 db gyufára is szükséged lehet) úgy, hogy egyenlő távolságra legyenek egymástól, és ne legyenek túlságosan közel a fejlődő növény gyökeréhez. Nem kell nagyon mélyre benyomni a gyufákat, elég, ha csak eltűnik a fejük a felszín alatt. Öntözd meg a növényt, majd két nap múlva cseréld ki a gyufaszálakat.