Létrehozva: 2024.02.21.

Ennél olcsóbb levendula nincs: gyökereztess dugványról, mutatjuk a trükköt

Egyre több kertben megtalálható ez a csodálatos illatú gyógynövény. Ha szeretnél még több tövet, nem kell a boltba rohannod, inkább nevelj magadnak új növényeket!

Formás bokorrá fejlődik, gyönyörű, amikor virágzik, de leginkább az illatával varázsolja el tulajdonosát a levendula. Nyári estéken, a kertbe kiülve fantasztikus hangulatot teremt, és mellette távol tartja a szúnyogokat is. A teája pedig oldja a stresszt, szorongást, és ha este fogyasztod, pillanatok alatt álomba ringat. Nem véletlen, hogy egyre többen ültetnek a kertjükbe levendulát! Az üzletekben elég borsos áron juthatsz hozzá palántákhoz; de nem kell venned, ha van már legalább egy nagyobb bokrod, vagy tudsz szerezni frissen metszett hajtásokat! Mutatjuk, hogyan tudod dugványozással szaporítani a levendulát!

Lavender,Branches,Prepared,For,Cutting.,Propagate,Lavender,Branches,By,Cutting
A levendula dugványozása egyszerű, ősszel már ültetheted is őket! Fotó: La Huertina De Toni / Shutterstock

Metszéskor gyűjtsd be a hajtásokat

Február végén, március elején már érdemes metszőollót ragadni, és kicsit megigazítani a levendulabokrokat a kertben; ekkor pedig rengeteg hajtást tudsz begyűjteni, amit meggyökereztethetsz. Érdemes már metszés után átválogatni őket: a beteg, sérült leveleket szedd le, csak ép, egészséges hajtásokat szaporíts. Ha megvagy a metszéssel, jöhet a dugványozás!

Virágföld helyett homokot használj

Mivel a dugványoknak nincs gyökere, így a tápanyagot sem tudják felvenni, felesleges őket virágfölddel feltöltött cserépbe állítani, sőt: ezzel árthatsz is nekik, hiszen a tápanyagdús közegben több a mikroorganizmus, így nagyobb a rothadás kockázata. A legjobb, ha homokkal töltöd fel a palántázó cserepeket; jól tömörítsd össze, hogy minél nagyobb felületen érintkezzen majd a dugványok szárával!

Vágd le, ami felesleges

A hajtásokat vágd kb. 5 centis darabokra, a szárukról vágd le az alsó leveleket, majd mártsd a végüket gyökereztető porba vagy őrölt fahéjba – ez nemcsak a gyökérképződést segíti, de fertőtlenít is. 

Kevés vizet, sok párát adj nekik

Szúrj egy fakanál nyelével lyukat az ültetőközegbe, dugd bele a levendulahajtásokat, és alaposan nyomkodd körbe őket. Hagyj a kis hajtások között 2-3 centi helyet! Ezután tedd a dugványokat párás helyre. A dugványokat nem szabad agyonöntözni, éppen hogy csak egy picit legyen nedves a homok; nehogy beinduljon a rothadás. Hat hét alatt történik meg a begyökeresedés, ekkor már átteheted virágfölddel megtöltött cserepekbe a kis levenduláidat. Őszig rendszeresen öntözd és gondozd őket; szeptemberben, amikor már ceruza vastagságúak a palánták, ki is ültetheted őket a végleges helyükre.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek