Létrehozva: 2024.02.23.

Olcsó megoldások tavaszra, hogy soha többet ne legyen gyomos a kert

Az enyhe idő miatt kezd beindulni a természet, de sajnos nemcsak a virágok, a gyomok is erőteljesen hajtanak. Ha idén tavasszal nem szeretnél állandóan gyomlálni, kapálni, mutatunk néhány egyszerű, hatásos módszert, hogy megszabadulj tőlük!

Akármennyire is szeret valaki kertészkedni, a gyomlálás senkinek nem a kedvence, hiszen az azzal töltött idő alatt lehetne ültetni, metszeni, ápolni a haszonnövényeket. Ráadásul a gyom sokszor olyan helyen bújik ki, ahonnan még kézzel is nehéz kiszedni, például a járda, térkő réseiben. Ha nem szeretnél idén tavasszal minden héten a gyomokkal vacakolni, akkor próbáld ki ezeket a tippeket; nemcsak olcsók, de környezetbarátok és hosszú távra megszabadítják a kertedet a gyomoktól!

Gardening,And,People,Concept,-,Happy,Smiling,Woman,Weeding,Flowerbed
Kilátástalan küzdelem az állandó gyomlálás. Fotó: Ground Picture / Shutterstock

Boríts rájuk kartonpapírt

Ha nagyobb, egybefüggő területen szeretnéd kiirtani a gyomokat, akkor a legegyszerűbb módszer a takarás. Kartonpapír helyett használhatsz újságpapírokat is, de arra figyelj, hogy környezetbarát, lebomló papírból legyenek! Egyszerűen csak takard le a gyommentesíteni kívánt területet, majd hagyd úgy két hétig; érdemes téglákkal lesúlyozni a takarást, hogy ne vigye el a szél. A két hét leteltével szedd le a takarást; mivel alatta a gyomok nem kaptak fényt, megsárgult, fonnyadt leveleket fogsz látni. Ezzel azonban még nincs vége a küzdelemnek, hiszen újra kihajthatnak gyökérről a gyomok, ezért a takarást csak egy hétre vedd le róluk. Ezalatt elkezdenek kihajtani, de sokkal erőtlenebbül; ha letelt az egy hét, újra takard be őket, hogy ne kapjanak fényt. Újabb három hét takarás után már a gyökerek is elpusztulnak, hiszen nem marad bennük energia; már nem lesz más dolgod, mint az elhalt növényeket felszedni, kiásni, és jöhet is az ültetés.

Takard be szalmával őket

Akárcsak a kartonos takarásnál, itt is a gyomok „kifárasztása” a stratégia, viszont a szalmát akár lent is hagyhatod, tavaszra félig-meddig el is fog bomlani, és ezzel táplálja is a talajt. Később sem fognak kibújni alóla a gyomok, és másik nagy előnye, hogy nem hagyja kipárologni a nedvességet a talajból, így ritkábban kell majd locsolnod.

Fújd le őket ecettel

Ezt csak olyan területen szabad, ahol nincsenek haszonnövények, virágok, mert az ecet mindent visz! De ha a beton felületek réseiből, térkőből kell kiirtani a gyomokat, akkor ez a legjobb módszer. A már kibújt gyomokra permetezős flakonnal spriccelj ecetet; néhány fújás elég is, hogy elpusztuljanak a gyomok.

Szórj szódabikarbónát a tövükre

Ha már kibújtak a gazok, mihamarabb szórd be a tövüket fél centi vastagon szódabikarbónával; ettől meggyengülnek a növények, és gyorsabban ki fognak pusztulni. Megelőzésre is használhatod ezt a csodaszert, a betonozott felületek repedéseibe szórj ki belőle még azelőtt, hogy megjelennének a gazok; így nem fognak tudni kinőni.

Akadályozd meg a csírázásukat kukoricadarával

A fűfélék magjainak csírázását hatásosan megelőzheted, ha az érintett területre kukoricadarát szórsz ki, de azt fontos tudnod, hogy ez a már szárba szökkent növények ellen nem hatásos, csakis a magokra. Ezért fontos, hogy időben, még azelőtt alkalmazd, hogy kikelnének a gyomnövények.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek