tóth gabi
Ha nálad is elérte a barnulás a tujákat, és már menthetetlenek, netán ki is vágattad őket, akkor érdemes olyan örökzöldeket választanod helyettük, melyek jobban bírják a hazai klímát. Mutatunk néhány alternatívát!
Bár évtizedeken keresztül nagy divat volt a tuják ültetése a kertbe, valójában számukra nem éppen a hazai klíma az ideális, hiszen a tuja akkor fejlődik szépen, ha gyakori a csapadék, 20 fok körül van a hőmérséklet, és magas a páratartalom. Ehhez képest hazánk éghajlata ennek az ellenkezője felé változott, az elmúlt évek hőhullámai, a száraz levegő és az aszályok rengeteget tujának megadták a kegyelemdöfést. Másik tujanövényt ültetni a kipusztult sor helyére tehát teljesen felesleges; érdemes inkább olyan örökzöldeket választani helyettük, melyek jobban bírják a forró nyarakat.
Leyland ciprus
Sokan ezt választják tuja helyett, mert gyorsan növekedik, így hamar lehet belőle sövényt nevelni, jól bírja hazánk éghajlatát, és egyszerű a gondozása. Nevelhetők külön is, nem muszáj egybefüggő sövényfallá alakítani, sorba ültetve is mutatós. A második évtől érdemes tavasszal visszametszeni őket, illetve évente megtrágyázni, és a rendszeres, bőséges öntözésről se feledkezz meg!
Arany hamisciprus
Két-három év alatt már sövénnyé alakítható, olyan gyorsan növekszik; kifejlett korára akár a 10-15 méteres magasságot is elérheti. Gyakran választják tuja helyett, mert mutatós, és jól viseli a szárazságot – ám kánikula idején rendszeresen öntözni kell.
Korallberkenye
Üde színfolt piros leveleivel a kertben, melyeket télen se hullatja le. 2-3 méter magasra nő, kiváló sövénynövény, hiszen jól formázható. Napos, félárnyékos helyen szépen fejlődik, és bár nem nő túl sűrűre, méretes levelei miatt idővel átláthatatlan falat alkot, így akkor is jó választás, ha szeretnél privát részt elkülöníteni a kertedben, ahova a szomszédok nem látnak be.
Örökzöld ezüstfa
Méretre ugyanakkora, mint a tuja, és a gondozása sem nehéz. Széles, terebélyes cserje, ezért ritkábban kell ültetni, mint a tujákat, legalább két méter távolságot hagyni kell közöttük. Májusban és szeptemberben érdemes visszametszeni, hogy minél sűrűbben nőjön. Jól bírja a nyári tűző napot és a szárazságot is, de ha nagy az aszály, érdemes öntözni.
Közönséges tiszafa
Lassan nő, de megérni várakozni rá, hiszen idősebb korában sem kopaszodik fel, még a vastag törzsű példányok is képesek besűrűsödni. Hazánkban őshonos, így jól bírja az időnként szélsőséges nyarakat. Mivel erősen mérgező növény, nem tanácsos olyan helyre ültetni, ahol kisgyerekek és háziállatok hozzáférnek.