tóth gabi
Felesleges minden évben újat venned ebből a csodaszép virágból, hiszen ha megfelelően gondozod, jövőre is üde színfolt lehet az ünnepen! Némi odafigyelésnél többre nincs is szüksége...
Ilyenkor már tele vannak az üzletek mikulásvirággal, a nagy bevásárlás során kerül is a kosárba egy-egy darab. Sokan megveszik, majd karácsonyig valahogy életben tartják, aztán hiába foglalkoznak vele, a mikulásvirág hamar hervadásnak indul, és legkésőbb február végére fel is adja a küzdelmet. De ennek nem feltétlen kell így lennie; egy kevés odafigyeléssel nem csupán életben tarthatod, de jövőre még virágzásra is bírhatod. Ehhez mindössze annyira van szükség, hogy máshogy foglalkozz vele, mint a többi szobanövényeddel.
Döntő a pára és a fény
A mikulásvirág az Egyenlítő környékéről származik, ahol egyenletes meleg van, sok az eső, magas a páratartalom, és minden nap 12 órán át világosban, és ugyanennyi ideig sötétségben van. Ahhoz tehát, hogy jól érezze magát nálad, ezeket a feltételeket kell biztosítanod számára. Télen tedd a lakás lehető legvilágosabb helyére, nyáron pedig figyelj arra, hogy ne érje közvetlenül a napsugárzás.
A meleget szereti, a huzatot nem
Szobahőmérsékleten szépen fejlődik a mikulásvirág, de fontos, hogy ne tedd a fűtőtest mellé, mert a száraz levegőtől elpusztulhat. Arra is figyelj, hogy ne kerüljön olyan helyre, ahol huzatot kaphat, például ablak vagy ajtó közelébe, mert már kevéstől is megcsúnyulhat.
Nehezen viseli a túlöntözést
Akkor van szüksége sok vízre, amikor az új hajtásokat hozza, meg amikor virágzik. Ilyenkor tartsd folyamatosan nedvesen a földjét. A legjobb, ha hetente egyszer beleállítod a cserepét egy vízzel teli tálba, és otthagyod, míg a föld át nem nedvesedik.
Pihentesd tél végén
Februárban kezdődik a növény nyugalmi időszaka, ilyenkor már kevesebb vizet adj neki. Célszerű visszavágni a hajtásait 10-15 centi magasságig. Maradhat a szobában, de nyugalmi időszakban se tápoldatot, se vizet ne adj neki – ezeket majd csak akkor, ha megjelennek az újabb hajtásai.
Nyáron kint is tarthatod
Júniusban akár a kertbe, teraszra is kiteheted a mikulásvirágot. Olyan helyet válassz neki, ahol szórt fényt kap. Szeptemberben pedig vidd vissza a lakásba.
Noszogatni kell, hogy virágozzon
Ősszel készítsd fel a virágzásra a növényt: októbertől tartsd sötét helyen legalább napi 12 órát; vagy takard le a növényt. Ugyanis a mikulásvirágot a sötétség ösztönzi virágzásra.