Létrehozva: 2023.12.26.

Ki ne dobd a hamut! Nagyanyáink még mostak is vele!

Ha fával tüzelünk, felvetődik a kérdés, mihez kezdjünk a hamuval. Semmiképpen se dobjuk ki, mert kincset ér a kertben és a lakásban.

Aki az hiszi, hogy a fatüzelés során keletkező hamu szemétre való, annak a Fanny magazin összegyűjtött egy csokorral nagyanyáink praktikáiból, melyek egyértelművé teszik: igazi csodaszerrel állunk szemben, amelynek minden grammja aranyat ér.

fatüzelés, hamu, tűzhely, Pexels
Nehogy kidobd a hamut! Fotó: Pexels

Meghálálják a növények

A legjobb télen összegyűjteni és kora tavasszal, három-négy héttel a vetés előtt, vékony rétegben forgassuk be a felásott, száraz talajba. A dúsított földet kifejezetten szereti a paradicsom, szőlő, bab, spenót, fokhagyma.

Régiből újat

Eltávolítja a bútorról a kisebb karcolásokat és a vízfoltot is. Csak szórjunk kevés hamut a foltra, csepegtessünk rá pár csepp olajat, majd a keveréket dörzsöljük bele a fába egy száraz ronggyal. Végül kenjük át dióolajjal.

Hogyan lesz fényes?

Csillogóan tisztává varázsolhatjuk porcelánunkat, zománcozott edényünket, evőeszközeinket, poharainkat is, ha átdörzsöljük nedves hamuval. Végül mossuk le bő vízzel, és töröljük szárazra.

Ha bekormolódik az üveg

A kandallónk üvegére ráégett kormot is eltávolíthatjuk. Nedvesítsünk be egy darab rongyot, mártsuk meg a hamuban, majd töröljük át úgy, hogy ne dörzsöljük az üveget. Végül egy tiszta konyhai papírtörlővel simítsuk át.

Volt szag, nincs szag

Ha egy kis edénybe helyezzük a hűtő valamelyik polcára, képes semlegesíteni a szagokat. De beszórhatjuk vele a macskaalmot is, és eltűnnek a kellemetlen illatok.

Ne csússzon az út!

Utak, járdák téli jégmentesítésére tökéletes megoldás a hamu. Persze ezt csak azok tudják használni, akik fatüzeléssel fűtenek, és folyamatosan rendelkezésre áll a kidobásra szánt végtermék.

Milyen fát válasszunk?

Soha ne használjuk vegyszerrel átitatott, bontásból származó fa égéstermékét a hamulúg készítéséhez. Csak száraz, festék- és pácmentes keményfa hamuja megfelelő. Az akácból és a bükkből erős, a nyárfából és a fenyőből gyengébb oldatot készíthetünk.

Így mostak dédanyáink

A mosólúghoz a tiszta fahamut öntsük fel háromszoros mennyiségű forró vízzel. Pihentessük, majd a tetején úszó darabkákat szedjük le szűrővel, a tiszta oldatot pedig merjük le a leülepedett hamuról. A kissé nyúlós folyadékkal áztassuk be a ruhákat, majd kevés mosószerrel elkeverve használjuk. Körülbelül 5 kg-os mosógépi mosásához 2-4 dl oldat szükséges.

Nem romlik meg

A mosólúg erős tisztítószer, ezért használatkor viseljünk gumikesztyűt. Vigyázzunk, hogy szembe, szájba ne kerüljön. Gyermekektől elzárt helyen tároljuk, jól záródó, felcímkézett üvegben hónapokig eláll.

Odakozmált az étel?

Kanalazzunk a tepsire egy kupac hamut, öntsünk rá kevés forró vizet, majd lassú tűzön főzzük néhány percig, amíg fel nem lazul az odaégett rész. Hagyjuk állni egy napig, a hamu ezalatt feloldja az odaégett ételt.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek