tóth gabi
Hiába van szeptember vége, a nyárias időjárás még mindig kitart; és ez nyomot hagy a kertekben is. Sokan számoltak be furcsa jelenségekről, amikor kimentek körülnézni...
Az interneten jó néhányan osztottak meg olyan fotót, melyeken a gyümölcsfáik – szilva, alma többnyire – most, szeptember közepén újra elkezdtek virágozni. A látvány sokakban pánikot vált ki, vannak, akik a rendellenes időjárást, a klímaváltozást látják a dolog hátterében, és akad, aki attól tart, emiatt kevesebb lehet jövőre a termés, de akár a fa is elpusztulhat a következő szezonban. Utánajártunk, mi minden állhat a gyümölcsfák őszi virágzásának hátterében, és annak is, hogy veszélyes-e a jelenség.
Azt hiszi a fa, hogy tavasz van
A gyümölcsfák akkor virágoznak, amikor rövidek a nappalok, éjszaka alacsony a hőmérséklet, nappal pedig meleg van. Ezek a feltételek tavasszal általában fenn is állnak, de a mostani ősz is hasonló. Ezek hatására idő előtt kialakulnak a virágrügyek, és ki is nyílhatnak a virágok.
Száraz volt a nyár
Ez az idei évben nem mondható el, hiszen szerencsére bőségesen esett csapadék; de, ha egy aszályos nyár után jelennek meg a virágok az őszi fákon, az azt is mutathatja, hogy nem kapott elég vizet a fa. Tehát aszályos nyarakon érdemes rendszeresen, bőségesen, legalább heti kétszer meglocsolni a gyümölcsfákat, így elkerülhető a másodvirágzás.
Idő előtt lehullott a lomb
Megesik, hogy a fa kora őszre elveszti a lomkoronája nagy részét, vagy akár az egészet is; ez lehet a szárazság miatt, de többnyire kártevők, kórokozók miatt fordul elő. A levélhónaljban található rügyek fejlődését maguk a levelek gátolják; ha lehullanak a levelek, a rügyei kihajthatnak, virágrügy képződhet belőlük. A megoldás, hogy egész évben folyamatosan gondoskodni kell a növényvédelemről, és az előírásokat betartva permetezni a fákat gomba elleni és rovarölő szerekkel; így megakadályozható, hogy idő előtt lehulljanak a levelek.
Mi lesz a terméssel?
Ha az ember azt látja, hogy virágozni kezdenek a fái ősszel, nyilván rögtön arra gondol, hogy ennyivel is kevesebb virág nyílik majd tavasszal, vagyis kevés lesz a termés. Kutatások szerint azonban az így keletkezett veszteség minimális.
Érdemes leszedni a virágokat
Tavasszal is veszélyeztetik a növényeinket olyan fertőzések, melyek a virágokon keresztül jutnak be a fa nedvkeringésébe, és ez nincs másképp ősszel sem. Így amint virágrügyeket találsz a fán, ne várd meg, hogy kinőjenek, inkább távolítsd el őket. Ezekből gyümölcsöt úgysem tud már kinevelni a fa, mire jönnek a fagyok, ráadásul ha hajtás indul meg a rügyekből, az télen fagykárosodást szenvedhet.
A néphagyomány szerint meleg ősz lesz
Bármilyen rémisztőnek is tűnik a szeptemberben virágzó gyümölcsfa, valójában egyáltalán nem új jelenségről van szó; annyira, hogy a néphagyományban is helyet kapott. E szerint, ha a gyümölcsfák szirmot bontanak szeptemberben, akkor szép, hosszú, meleg őszre számíthatunk, és még jó sokáig nem kell elővenni a télikabátot.