kulcsár edina
Szépen érik a paradicsom, de annyira beindultak a poloskák, hogy csak úgy nyüzsögnek az érett termésen! Ezeket a szemeket sokszor már nem lehet megenni, de védekezni lehet a kártevők ellen. Mutatjuk a leghatásosabb módszereket!
Idén sem marad el a poloskainvázió; bár még a lakásokba nem kezdenek beszivárogni, akinek kertje van, az máris rengeteg példánnyal találkozhat. Most a paradicsomon garázdálkodnak, de a többi zöldséget, gyümölcsöt sem kímélik. Azt a termést, amit már megkóstoltak, nem szívesen eszi meg az ember, a legtöbbet már nem is lehet, hiszen tönkremegy, és sokszor az egész paradicsomtermés mehet a szívós rovarok miatt a kukába. Nehéz, de nem lehetetlen védekezni az invázió ellen; mutatjuk a leghatásosabb módszereket!
Így teszik tönkre a termést
A poloska nem megrágja paradicsomot, hanem megszúrja, és emésztőnedvet bocsát a termésbe. Így a szövet elfolyósodik, könnyebben fogyasztható lesz a rovarok számára – ezt szívogatják a poloskák. Ahol már „dolgozott” a poloska, ott a pirosra érett paradicsomon narancssárga, kör alakú foltok láthatók, a termés héja viaszos, kellemetlenül ragadós lesz. Idővel a megdézsmált paradicsom rohadni kezd, ráadásul poloska szaga lesz, így amelyik paradicsomon járt már poloska, azt nem lehet megenni. Ráadásul nemcsak az érett paradicsomot, a zöldet is előszeretettel dézsmálják, ilyenkor pedig már a rossz részek kivágásával sem lehet megmenteni a bogyókat, hiszen, mire beérne, legyőzi a rohadás.
Fel kell venni ellenük a harcot
Mivel az egész termést le tudják nullázni, muszáj védekezni ellenük, ha szeretnél paradicsomodból enni. Van, aki minden nap körbejárja az ágyásokat, és kézzel összeszedi a felnőtt, kifejlett példányokat, majd mosogatószeres vízben megsemmisíti őket. Ez a módszer azért is hatásos, mert a poloskák egészen októberig szaporodnak, így egyetlen felnőtt példány elpusztításával valójában több száz poloskától megszabadulsz. Ha vegyszermentesen szeretnél kertészkedni, készíts bio permetszert: 1 liter vízhez adj 15 ml bio folyékony szappant, 30 ml étolajat, és ezzel a keverékkel fújd le a növényeket. Van, aki semmivel nem permetez, inkább sűrű szövésű anyagból vagy szúnyoghálóból készült zsákot kötöz az érésben lévő paradicsomokra. Vegyszerrel is lehet ellenük küzdeni, bár az érett paradicsomokat nem lehet így megmenteni a poloskáktól, hiszen a permetszereknél meg kell várni a megadott várakozási időt fogyasztás előtt – és mire letelik, valószínűleg a paradicsom sem lesz már ehető.
A legjobb a megelőzés
A megelőzéssel már elkéstél, de jövőre érdemes úgy társítani a növényeket, hogy a paradicsom mellé olyanok is kerüljenek, amit jobban kedvelnek a poloskák – például a csemegekukoricának nem tudnak ellenállni, inkább azt dézsmálják, ha van a közelben. Riasztó növényeket is ültethetsz: a büdöske, a körömvirág is hatásos hobbikertészek beszámolói szerint, mások azt mondják, ha bazsalikom van a sorok között, akkor sem bántja a paradicsomot a poloska. Van, aki azt mondja, a magaságyásban termesztett paradicsomot kevésbé találják meg, mint a szabad földbe ültetett növényeket.