tóth gabi
Egyelőre még keveset látni ebből a bosszantó kártevőből, de ez nem azt jelenti, hogy tétlenkednének. Ha nem szeretnéd, hogy augusztusban minden zöldségedet lerágják, alaposan nézd át a növényeid leveleit!
Ezeket a büdös bogarakat mindenki utálja: a márványpoloska az utóbbi években rettentően elszaporodott, és mintha egyre több lenne belőle. Mivel enyhék a telek, a fagyok nem tizedelik meg őket, ráadásul a poloskának hazánkban nincs természetes ellensége, így igen nehéz ellenük a védekezés. Főleg, hogy a kertben akkor okozzák a legnagyobb károkat, amikor már érnek a zöldségek, gyümölcsök, így nem lehet rovarirtó permetszerrel sem irtani őket, hiszen mire eltelne az élelmezésegészségügyi várakozási idő, addigra már rég le kellett volna szedni a paradicsomot, paprikát. Ezért fontos, hogy most kezdd meg a védekezést, mert bár ezzel nem irtod ki őket, de jelentősen tudod csökkenteni a számukat.
Most rakják a petéket
Kutatók megfigyelései szerint az ázsiai márványpoloska áttelelt példányai az év során először áprilisban lesznek aktívak, amikor a napi maximum hőmérséklet meghaladja a 25 Celsius fokot. Ezt követően jön a párosodás, majd a tömeges tojásrakás, ami általában június végén kezdődik, és bár később csökken a tojásrakás intenzitása, az elhúzódik egészen szeptember végéig. Vagyis most jó eséllyel találhatsz poloskapetéket a növényeiden – és így még azelőtt ki tudod őket irtani, hogy rovar lenne belőlük.
A levelek fonákját nézd át
Előfordulhat, hogy messziről látod a petecsomót a levélen, de általában inkább a levelek alsó részén, fonákján szeretnek tojást rakni a poloskák, ezért gazoláskor, vagy amikor a paradicsomot metszed, érdemes bekukkantani a levelek alá. Van, hogy a peték mellett már kikelt poloskákat is láthatsz, amik ilyenkor még sokkal kisebbek, mint kifejlett korukban, és a színük márványos helyett fekete.
Likvidáld őket
Ha még nem kezdtek érni a zöldségeid, gyümölcseid, akkor rovarirtószerekkel is felveheted a harcot a poloskák ellen, bár fontos tudni, hogy több méreganyaggal szemben már immunisak ezek a rovarok. Sok hobbikertész környezetbarát módszerekkel igyekszik megszabadulni mind a petéktől, mind a már kikelt poloskanövendékektől. Van, aki egyszerűen eltapossa a petéket, mások mosogatószeres vízbe dobják, és lehúzzák a vécén, sokan pedig szódabikarbónás ronggyal törlik le a levélről a poloskák tojásait. Van, aki szappanos vizes-szódabikarbónás permettel védekezik ellenük; de a lényeg, hogy távolítsd el a petéket, ha meglátod a kis gömböskéket a növényeiden. Így annyival is kevesebb poloskával kell küzdened majd augusztusban.