tóth gabi
Ha ültettél a kertbe, már biztosan alig várod, hogy meg lehessen kóstolni a saját termést. De honnan lehet tudni, hogy megérett? Mutatjuk, mi utal arra, hogy már finom, mézédes!
A legfinomabb csemege nyáron a főtt kukorica, és nemcsak a strandon, otthon is! Ilyenkor már egész olcsón lehet kapni az üzletekben szép, érett csöveket, de aki ültetett, az sokszor bajban van vele, hogy mikor lehet már leszedni. Hiszen a csövek már nagyok, de sokszor ilyenkor még nem jó a kukorica – ám arra is nagyon figyelni kell, hogy ne szedd le túl későn, mert megkeményednek a szemek, és kevésbé lesznek édesek. Szerencsére némi rafinériával meg lehet állapítani, hogy ehető-e már a csemegekukorica; lássuk a praktikákat!
Elsőnek a bajusz árulkodik
Ahogy érik a kukorica, a bajusz elhervad, és barnulni kezd. Ez az első jele annak, hogy hamarosan lehet szüretelni a mézédes, saját termést – de nem jelenti azt, hogy máris letörheted a csövet. Ha a barnulás megkezdődött, érdemes bekukucskálni a levelek alá, és megnézni a szemeket. Ha már sárgák, akkor valószínűleg jó a kukorica; nyomd meg az egyik szemet a körmöddel, és ha tejes levet ereszt, akkor máris leszedheted a termést.
Határozott mozdulattal törd le
Ha valaki még soha nem szedett kukoricát, mert az első termését szüreteli, meglepődhet, hogy milyen nehezen adja a csövet a növény. A titok nyitja, hogy nem húzni kell, hanem jó erősen megmarkolni, és határozott mozdulattal a föld felé húzni, vagyis letörni. Így könnyen lejön, és a növény se sérül meg.
Minél előbb használd fel
Az érési folyamat nem áll meg a leszedés után, vagyis ha sokáig tárolod a csemegekukoricát, a szemek rengeteg cukrot és nedvességet veszítenek, és nem lesz olyan finom, mintha frissen megfőzöd. A csemegekukorica ugyanis akkor jó fogyasztásra, amikor még nem teljesen érett; a szemekben lévő fehér nedv miatt hívják tejes kukoricának is. Hűtőben egy-két napig eláll, de tovább nem érdemes várni vele; kerüljön minél előbb a fazékba!
Locsold, míg nőnek a csövek
Alapvetően a kukorica jól bírja a szárazságot, a fejlődésének két szakaszában azonban igényli a bőséges és rendszeres öntözést: amikor nő a növény, és amikor fejlődnek a kukoricaszemek. Ezért, ha már kezdenek kifejlődni a csövek, mindig tartsd nedvesen a növények alatt a talajt. Így szép, nagy csöveket szüretelhetsz.