tóth gabi
Az átlagosnál is több csemegekukorica teremhet idén. Már csak ki kell választani a megfelelőt a piacokon és a boltokban, aztán pedig tökéletesre főzi. Ilyen a jó főtt kukorica!
Javában tart a sokak által kedvelt csemegekukorica fő szezonja. A legtöbben főve fogyasztják, de lehet sütni vagy grillezni is. Mit érdemes tudni a csöves kukoricáról és hogyan kell a lehető legízletesebbre főzni? Most kiderül!
A tavalyival ellentétben idén a csapadék és a hőmérséklet egyaránt kedvezően alakult, öntözés nélkül is jó termésben bízhatnak a gazdálkodók-írja a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK). Itthon az elmúlt években 30-34 ezer hektár közötti területen termesztettek kukoricát. A legnagyobb termőterületek Hajdú-Bihar vármegyében vannak, emellett Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében is több ezer hektáron terem csemegekukorica. A termőterületnek csaknem 70 százaléka öntözött, a Magyarországon termesztett fajták között ugyanekkora a szuperédes fajták aránya. A belföldi fogyasztás fejenként csupán egy-másfél kilogramm évente, így a termésnek mintegy 95 százaléka külföldre kerül, ahol nagyon szeretik, mivel sokkal jobb minőségű, mint a távol-keleti.
Az amerikai őslakosok életében már hétezer éve alapvető élelmiszernek számít, de nem csak mint ennivalót hasznosították. Szára és levele frissen takarmány, megszárítva alkalmas egyszerűbb épületek összeállítására, illetve tüzelésre, a szemek és az őket borító levelek pedig díszítő értékűek- olvasható a Tudatos Vásárlók Egyesületének kukorica-kisokosában. Hazánkba Törökország felől érkezett, ezért sokan a mai napig törökbúzaként emlegetik, de a származására (amerika) utalva nevezik tengerinek is.
Magas a B1, B5, B9 és C-vitamintartalma, rostban gazdag és az ásványi anyag tartalma (vas, foszfor és magnézium) is magas. A kukorica fogyasztása kedvező a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Hatékonyan segít a tüdőt érő káros hatások tompításában. Az agyműködés serkentése révén fejleszti emlékezőképességünket is, ezen kívül a hatóanyagai felkészítik a mellékvesét a stressz-hatások kivédésére. A benne található cellulóz felszívja a gyomorban lévő nedvességet, ezért úgy érezhetjük, jól laktunk. Vagyis a fogyni vágyóknak is érdemes ebből a zöldségből rendszeresen fogyasztania.
Mivel a cukor a Nap melegének hatására keményítővé alakul, érdemes hűtött, vagy legalább a közvetlen napfénytől védett helyen tárolt kukoricát választani. A rajtahagyott levelek lassítják az átalakulást, és megkönnyítik a vásárlást is: ha élénkzöldek és erőteljesek, akkor a kukoricát nemrég szedték le. Az igazán friss kukoricaszemekből enyhe nyomásra tejszerű nedv folyik ki. Levelei eltávolítása nélkül hűtőszekrényben, laza nejlonzacskóban tárolhatjuk.
Az alaposan megmosott levelek egy részét tegyük egy lábas aljába, majd helyezzük rá a kukoricát és egy kicsit a „hajából”, végül tegyünk a tetejére ismét egy réteg levelet. Öntsük fel annyi vízzel, amennyi ellepi, majd valamilyen súllyal (pl. tányér) akadályozzuk meg, hogy a kukoricák a víz tetején lebegjenek. Forrástól számítva nagyjából 10 percig főzzük, ennél tovább csak akkor, ha öregebbek a csövek. Sót ne tegyünk a főzővízbe, egy kis tejet vagy vajat viszont lehet.
Sokkal nem gyorsabb, mint a tűzhelyen, de szükség esetén a mikróban is el lehet készíteni a főtt kukoricát. Ilyenkor a módszer a következő: nedvesítsünk be egy papírtörlőt, tekerjük bele a kukoricacsövet, tegyük a mikróba, majd magas fokozaton mikrózzuk 5 percig. Ha pedig túl sokat halmoztál volna fel belőle, íme egy recept, amivel új köntösbe öltöztetheted a csemegekukoricát: