tóth gabi
Hűvös volt a tavasz, még csak most indult igazán fejlődésnek a hagyma a kertben. Azonban sokan panaszkodnak arra, hogy a zsenge zöldhagymában kukacok vannak.
A hűvös, esős tavasz a hagymalégynek igencsak kedvezett idén, vagyis, ha úgy húzod ki a zöldhagymákat a földből, hogy tele vannak kukaccal, akkor nem vagy egyedül a problémával. Ez a kártevő a talajban telel át, április végén és május elején rajzik, a termésen pedig most látod a kártételét. Ha nem teszel ellene semmit, az egész hagymatermésed kárbaveszhet, ezért érdemes minél előbb védekezni. Mutatjuk a lehetőségeket.
Nem kell ahhoz kihúznod a hagymát, hogy észrevedd a hagymalégy pusztítását, ugyanis a növény zöld részein is hamar látszik a kártevő jelenléte. Első körben sárgulni kezdenek a csúcsoktól a hagyma levelei, majd el is fekszenek, besodródnak. Ilyenkor már érdemes elkezdeni a védekezést, hogy megállítsd a fertőzést.
Nem mindegy, hogy mivel; lehet kapni vegyszereket is, amik hatásosak a hagymalégy ellen, de használhatsz házi szereket is. Ha van otthon fahamud, vékony rétegben szórd be vele az ágyást. Hatásos az ürömfű forrázata is. Bodzalevél-permettel is védekezhetsz ellene: a bodzaleveleket áztasd 24 órán át, másnap forrald fel, és ha kihűlt, hígítás nélkül permetezd meg vele a hagymákat. Fontos, hogy ezek a módszerek a már fertőzött hagymáidat nem mentik meg, de megállíthatják, hogy az ép növényeidet is megtámadja a hagymalégy, így a termés még egészséges részét meg tudod menteni.
Idén már nem, de jövőre megteheted az óvintézkedéseket a hagymalégy ellen. Az első és legfontosabb, hogy soha ne ültess oda hagymaféléket, ahol előző évben is azt termesztettél, mert ha nem tartod be a vetésforgót, a talajban nagyon elszaporodik a kártevő. Védekezhetsz ellene növénytársítással is: ültess a hagymasorok mellé egy-egy sor répát; a hagymalegyet ugyanis taszítja a sárgarépa illata, elkerüli az ilyen ágyásokat. Van, aki szerint a petrezselyem és a büdöske is hatásos ellene; ültethetsz az ágyások köré azt is.