tóth gabi
Gyorsan fejlődik, könnyű gondozni és hamar lehet szedni. Ám ez nem azt jelenti, hogy ne támadnák meg a kártevők. Mutatjuk, hogyan védekezhetsz ellenük!
A tavasz egyik első zöldsége a retek, amit érdemes a konyhakertben termeszteni, hiszen egy hónappal a vetés után szüretelhető, vagyis hamar felszabadulnak utána az ágyások; ráadásul nincsenek nagy igényei, könnyű gondozni. Előfordulhat azonban, hogy a frissen felszedett retekben kukacok tanyáznak; a jelenlétükre apró lyukak utalnak, no meg néha találkozhatsz magával a kukaccal is. A már fertőzött gumóknak annyi, legfeljebb a rossz részeket ki tudod vágni; de a következő vetést még meg lehet menteni, mutatjuk, hogyan!
A rövid tenyészidő miatt a reteknek nincs sok kártevője, ám ha megjelenik a gyökérlégy vagy a káposztalégy, akkor akár az egész termést tönkretehetik, ha nem teszel semmit ellenük. Mindkettő a talajba rakja a petéit, innen jutnak be a lárvák a zöldségbe, a kukac pedig a retekkel táplálkozik.
Bár a legtöbb ágyásban már beérett a retek, még egészen június közepéig érdemes termeszteni belőle; így, ha ilyesmit tervezel, a legtöbbet azzal teheted a kukacosság ellen, ha megelőzöd a problémát. Ennek egyik módja az, hogy betartod a vetésforgót, vagyis olyan ágyásba, ahol tavaly is retek volt, nem ültetsz. A másik módja a talaj fertőtlenítése; ezt megteheted a gazdaboltokban kapható vegyszerekkel is, de tökéletesen jó erre a célra a fahamu is. Csak szórj belőle vékony rétegben az ágyásokra vetés előtt.
A rossz hír azonban az, hogy ha már megtámadták a kukacok a retket, akkor a rovarirtószeres permetezésen kívül nem sok mindent tudsz tenni. Ha vegyszert használsz, arra nagyon fontos figyelni, hogy mennyi idő alatt bomlik le; a retket csak ezután szabad megenni.