kulcsár edina
Hiába a gondoskodás, megjelenhetnek a barna foltok a leveleken. A betegség miatt a muskátli nemcsak virágot nem hoz, de idővel el is pusztulhat, ezért érdemes minél előbb védekezni ellene.
A hideg, esős időben sokkal gyorsabban terjednek a gombás betegségek a kertben, és nem kímélik a balkonládában nevelt muskátlit sem. Közülük a legfeltűnőbb és legelterjedtebb a muskátli rozsdabetegsége, ami elsősorban az álló- vagy más néven parasztmuskátlit támadja. A felálló leveleken hűvös, párás időben felbukkannak 4-5 milliméter átmérőjű, kerek, sárga, majd később barnás foltok. Érdemes minél előbb elkezdeni a védekezést ellene, mert ha hagyod elhatalmasodni a betegséget, a fertőzött levelek elsárgulnak, elszáradnak, és lehullanak. Ettől az egész növény felkopaszodhat, virágot nem fog hozni, visszamarad a fejlődésben, és szélsőséges esetben akár el is pusztulhat. Mutatjuk, hogyan védekezhetsz a betegség ellen!
Nagyon fontos, hogy ha muskátlit dugványozol, mindig győződj meg arról, hogy nem fertőzött-e az anyanövény. Ha igen, akkor kezeld gombaölő növényvédőszerrel, és csak utána kezdd meg a szaporítást. Ha kaptad a dugványokat, és nem láttad a növényt, amiről hozzád kerültek, áztasd őket tíz percig gombaölő permetszerben, mielőtt dugványoznál.
Akárcsak a többi gombabetegség, a muskátlirozsda is akkor szaporodik jobban, ha sűrűek a levelek, összeérnek, hiszen így folyamatosan nedves a közeg, ami kedvező a gombák számára. Ezért fontos rendszeresen metszeni a muskátlid hajtásait, hogy ne érjenek össze, és fontos az is, hogy kerüld a túlöntözést, túltáplálást is. A sűrűség ellen még ültetéskor tehetsz sokat: fontos, hogy betartsd az ültetési távolságokat, hogy a muskátlik lombjai ne érjenek össze.
Ha felfedezted a rozsdafoltokat a muskátlin, azonnal vágd le a fertőzött részeket, és vidd a növényt napos, meleg környezetbe. Ha már nagyon elhatalmasodott a betegség, gombaölő permetszerrel kezeld a fertőzött muskátlibokrokat.