kulcsár edina
Ha van otthon olyan virágod, ami nagyon tetszik, akár magad is szaporíthatod. A muskátli dugványozása egyszerű, érdemes vele megpróbálkoznod -- főleg, hogy így ingyen jutsz új virágokhoz.
Már szinte mindenhol lehet muskátlit kapni: kertészetekben, áruházakban, utak menti árusoknál, piacon. Ám ha az egész teraszodat virágba szeretnéd borítani, mélyen a zsebedbe kéne nyúlni. Ha viszont magad szaporítod a növényeket, akkor fillérekből megúszod, hiszen csak virágföldre, homokra, cserepekre és fóliára lesz szükséged. A muskátli dugványozása egyáltalán nem macerás, kezdők is bátran belevághatnak. Ősszel, és tavasz végén lehet nekikezdeni a munkának, így ha saját magad nevelnéd a növényeidet, most érdemes belefogni. A muskátli dugványozása később bőségesen meghálálja magát, mutatjuk, mi a trükkje!
Válaszd ki az anyanövényt
Nem csupán az fontos szempont, hogy olyan muskátliról szedj dugványokat, ami nagyon tetszik, de az is, hogy életerős, egészséges legyen. Mindig idősebb tövekről vágj hajtásokat a szaporításhoz, mert ezek kevésbé sínylik meg a metszést, és az is fontos, hogy intenzív növekedési szakaszban legyen az anyanövény.
Nem mindegy, mit és hol vágsz
Dugványnak az a legalkalmasabb hajtás, amin nincs virág vagy bimbó, hiszen ezek elveszik az energiát, és a hajtás nem fog begyökeresedni. Ha mégis ilyet választasz, dugványozás előtt vágd le a bimbót, virágot. Az anyanövény idősebb hajtásairól egyszerűen csak törd le a friss, fiatal hajtásokat, itt vágni még nem kell. A dugvány aljáról mindig szedd le a leveleket. Ha idősebb hajtást választasz, akkor éles késsel vagy metszőollóval vágd el a levélízület alatt. Mindkét esetben arra figyelj, hogy a dugványokon két-három levélnél több ne maradjon, hiszen így a növény túl sokat párologtat, és elpusztul, mielőtt begyökeresedne. Sérült, beteg növényi részt ne dugványozz, hiszen az összes virágodat lefertőzheted vele.
Pár napig hagyd száradni
Fontos, hogy a levágott, dugványnak való növényi részeket nem szabad azonnal földbe tenni, mert így könnyebben berohadhat, és megtámadhatják a gombabetegségek is a vágási felületen keresztül. Tedd félre őket száraz, hűvös helyre, és hagyd őket egy papírlapon száradni egy-két napig. Ennyi idő alatt nem száradnak el a dugványaid, viszont a vágás felülete beszárad.
Ne használj tiszta virágföldet
A dugványok számára a gyökeresedés alatt felesleges a tápanyagban gazdag virágföld, hiszen a szárak nem tudják felvenni a táplálékot: a gyökereket a növény ilyenkor a saját energiájából fejleszti. Fontos ugyanakkor a nedves, steril közeg, így a dugványok számára a legjobb a perlit vagy a homok. Ezek az ültetőközegek ráadásul sterilek is, így nem hordoznak a növénykék számára veszélyes betegségeket.
Így dugd el őket
Tölts fel homokkal vagy perlittel egy virágládát, majd az ültetőközeget alaposan tömörítsd le – hiszen itt nem a laza, jó vízáteresztő talaj a jó, hanem épp ellenkezőleg: minél nagyobb felületen érintkezik a közeggel a dugvány, annál nagyobb az esély a sikerre. A letömörített homokba egy bottal szúrj lyukakat, ebbe állítsd a dugványokat. Két ujjadal alaposan tömörítsd köréjük a földet. Ezután locsold be őket alaposan. A dugványozás előtt használhatsz gyökereztető hormont is, melyet a gazdaboltokban tudsz beszerezni: bele kell mártani a dugványok végét, és a szer segít a gyökeresedésben. Ugyanebben segíthet a fahéj is, ami ráadásul fertőtlenítő hatással is bír.
Biztosítsd a párás környezetet
Ezt legegyszerűbben úgy tudod megtenni, ha fóliával letakarod a dugványokat; ez lehet sima háztartási fólia, aminek vesszőkből készíthetsz keretet, de van, aki kettévágott ásványvizes műanyag palackban dugványoz. Utóbbinál a palack alsó részébe kerül a növényke, a felsőt pedig egyszerűen csak rá kell húzni. A párásítás mellett fontos, hogy szellőzés is legyen, ezért a fólián szúrj kisebb lyukakat; ha palackban dugványozol, ne hagyd fent a kupakot.
Pár hét múlva jöhet az átültetés
A muskátli dugványok körülbelül hat-hét hét alatt gyökeresednek be. Ez idő alatt figyelj arra, hogy ne száradjon ki a földjük, de soha ne öntözd túl, hiszen attól berohadhatnak. Ha megjelentek a gyökerek, át is lehet őket ültetni kisebb cserepekbe. Ekkor már jöhet a tápanyagban gazdag virágföld, muskátliföld.