tóth gabi
Ahogy bontja a szirmait, egyre erősebben terjed édeskés illata a levegőben. Érdemes szedni belőle, hiszen télen a hársfavirág-tea csodákra képes. Nem mindegy azonban, hogyan fogsz neki!
Június elejétől megkezdi virágzását a hársfa; ha van a közeledben, nyárestéken erősen érezheted az illatát. Virága nemcsak illatos, de gyógyír is: a belőle készített tea pont télen jön jól, amikor tombolnak a vírusok, a megfázás. Izzasztó, köptető hatása mellett köhögéscsillapító és nyugtató is, mézzel fogyasztva segít, hogy átvészeljük a felsőlégúti-megbetegedéseket. Mielőtt beszerzőkörútra indulnál, mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat arról, hogy mikor, és hogyan érdemes gyűjteni az illatos virágokat.
Általában hazánkban többféle hársfával találkozhatsz: kislevelű-, közönséges-, nagylevelű- és ezüst hárs. Utóbbi az egyetlen a felsorolásból, melynek nem gyógyít a virágja, és nem is ajánlott gyűjteni róla, mert levelei allergiás reakciót okozhatnak. Szerencsére könnyű felismerni: nevéhez hűen a levelei fonákja ezüstös színű, de árulkodóak a rajta lévő csillagszőrök is. Ezt a fát tehát kerüld el; a többiről azonban bátran gyűjtheted a virágokat. Árulkodó lehet a virágzás időpontja is: most június elején nyílnak a nagylevelű hárs virágai, a hónap közepén indul be a kislevelű hárs, június végén-július elején pedig az ezüst hárs bontja a szirmait.
Ahhoz, hogy maximális legyen a hatóanyag-tartalom, és könnyebb legyen dolgozni a virágokkal később (szállítani, tárolni, szárítani), célszerű nyílás kezdetén gyűjteni őket. Mint minden gyógynövény-gyűjtésnél, a hársfavirágnál is érdemes odafigyelni arra, hogy lehetőleg ne forgalmas út mentén, vagy egyéb, szennyezett helyen gyűjts.
Ahhoz, hogy még sokáig lehessen gyűjteni róla, nem árt óvni a fa épségét; vagyis a virágokat semmiképpen ne tépd le, ne törjön vessző, ág a gyűjtés közben. Szerelkezz fel a gyűjtéshez egy metszőollóval is (a kosár mellett), hiszen ezzel kell levágni az ágvégeket. A virágokat csak később, otthon szedd le róluk. Fontos, hogy ne kopaszd meg a fát: minimálisat vágj le az ágvégekről, így jövőre is szüretelhetsz majd erről a fáról.
Ha saját hársfateát szeretnél, fel kell dolgoznod a virágokat. Először is vágd le a virágokat a szedett ágvégekről, majd keress egy száraz, árnyékos helyet, ahol kellőképpen meleg van, és a levegő is jár. Itt készítsd elő a terepet a szárításra, vagyis teríts le egy ponyvát, majd válogasd át a virágokat: nem maradhat benne esetleg máshonnan belekerült, idegen növényi rész. Terítsd ki a virágokat a ponyvára 6-8 centiméter vastagon, és gyakori forgatás mellett várd meg, míg teljesen megszáradnak; ez időjárás függvényében több nap is lehet. Akkor van kész a szárítás, ha a két ujjad között elmorzsolva, nem érzed nedvesnek, de nem is pereg szét a virág.