tóth gabi
Csodálatos látványt nyújt a kertben, de a balkonon is nevelheted, és időnként még egy-két bogyót is hoz. Mutatjuk, hogyan érdemes bánni ezzel az egzotikus fácskával!
Az olajbogyót senkinek nem kell bemutatni: nemcsak finom, nagyon egészséges is, így nem csoda, hogy sokan gondolkodnak azon, vajon meg tudnák-e termeszteni maguknak. Olajfát hazánkban is lehet nevelni, de mediterrán növényként egészen más gondoskodást igényel, mint az őshonos fáink, ráadásul hiába az odaadó gondoskodás, annyi bogyót nem hoz, mint a mediterrán vidékeken. Ez azonban nem jelenti azt, hogy nem érdemes ültetned ilyen fácskát, hiszen a saját termés, még ha kevés is, olajbogyóból is sokkal finomabb, ráadásul ez a fa igencsak szemrevaló, így a kerted dísze lehet. Mutatjuk, milyen körülményekre van szüksége ahhoz, hogy jól érezze magát!
Nem jó ötlet szabadföldbe ültetni
Kiültetni csak akkor tanácsos, ha télen nem megy tartósan -5 Celsius fok alá a hőmérséklet; ez hazánkban, bár egyre enyhébbek a telek, sehol nem száz százalék, hogy meg tud valósulni. Ezért érdemes dézsába ültetni, és teleltetni. Így nemcsak a kertben, de a teraszon is tarthatod; ez a fa ráadásul nagyon lassan nő, így nem kell attól tartanod, hogy kinövi az erkélyedet.
Jóféle talajra van szüksége
A természetben nincsenek nagy igényei ennek a mediterrán fának, sziklás-köves talajon is vígan növekszik; de dézsában érdemes egy kis extra tápanyaggal indítani, amikor átülteted. Elég az általános, tápanyagban gazdag virágföld, de mindenképpen keverd össze apró kövekkel, kavicsokkal, hogy könnyen fejlődjenek a növény gyökerei, és minél több tápanyagot fel tudjon venni.
Igazi napimádó
Keresd meg a kert vagy a terasz legnaposabb helyét, és oda állítsd nyárra a dézsát. Ez a növény akkor fejlődik szépen, ha rengeteg napfényt kap; ez azt is jelenti, hogy szárazságtűrő, tehát figyelj, hogy ne öntözd túl! Adj neki rendszeresen vizet, mert a tartós vízhiányt nem viseli el, azonban arra ügyelj, hogy csak akkor öntözd meg újra, amikor a cserépben a föld felső 2-3 centiméteres rétege száraz.
Ha mégis terem, ősszel szüretelj
Az olajfa hosszú életű, első termését a származási helyén 4-5 éves korában hozza, így Magyarországon sem érdemes korábban várni, hogy bogyókat hozzon – és, mivel hazánkban az éghajlati feltételek egyáltalán nem kedveznek az érésnek, az is lehet, hogy soha nem fog teremni a fád. Ha mégis hoz bogyókat, azokat ősszel érdemes leszedni.
Télre be kell vinni
Mivel erősen fagyérzékeny, -3 Celsius foknál már károsodhat, hidegebb időben akár el is pusztulhat. Ezért télire vidd fagyvédett, de hűvös helyre, ahol 2-10 fok között van a hőmérséklet.