Létrehozva: 2023.04.17.

Nem terem a meggyfád? Mutatjuk, mit lehet tenni

Előfordul, hogy hiába borul virágba tavasszal, egy szem termés sincs rajta már évek óta. Több oka is lehet, hogy nem tudsz meggyet szüretelni a fádról, íme a leggyakoribbak.

Aki ültetett már fát, tudja, milyen jó érzés, amikor először virágzik a kis fa, és végre meg lehet kóstolni a termést. Ám van, hogy hiábavaló a várakozás, nem lesz nyáron meggytermés. Legyen szó akár fiatal, akár öreg fáról, a termés elmaradása sok kertésznek okozott már bosszúságot. Ez azonban nem jelenti azt, hogy le kellene mondani a friss meggyről, hiszen sokféle tényező is szerepet játszat abban, hogy nincs termés – és szerencsére majdnem mindegyik ellen lehet is tenni. Mutatjuk a leggyakoribb problémákat!

Rengeteg oka lehet annak, ha nincs termés a meggyfán. Fotó: Pixabay.com

Túl fiatal a fa

Általában a gyümölcsfák 3 éves korukban már hoznak pár szem termést, amiket érdemes még zölden leszedni, hogy a fa növekedjen, ne vigye el a termés az energiát. Egy-két szemet azonban kóstolóban meg szokás hagyni. Azonban ez a három év nincs kőbe vésve, hiszen az első bőséges termés ideje függ attól, mennyire egészséges, szépen fejlett a fa, így ha nagyon fiatal fácskád van, akkor lehet, hogy egyszerűen csak nem jött el még az ideje teremni.

Túl sok műtrágyát kapott

Ha virágot se hoz a fa, és nincs termés, az is lehet a probléma, hogy a fa túlságosan gyorsan növekszik, és nem virágrügyeket fejleszt ősszel, hanem új hajtásokat nevel, így a virágzás, termés is elmarad a következő évben. Ha a fa gyakran kap nitrogéntartalmú műtrágyát, akkor fordulhat elő ez a probléma. Az is lehetséges, hogy nem is a fát trágyázza vele a gazda, hanem alatta a gyepet, és az öntözés során a tápanyag lekerült a fa gyökérzónájába. Érdemes mellőzni a műtrágyázást a fa két méteres körzetében. 

Nincs porzópárja

A cseresznyefákról köztudott, hogy a legtöbb fajta nem terem, ha egyedül van a kertben, érdemes párban venni őket, vagy a meglévő mellé még egyet beszerezni, hogy megtermékenyítsék egymást. Ám a meggy esetében ez már nem ilyen magától értetődő, pedig bőven akadnak olyan fajták, amik nem önbeporzók: ilyen például a hazánkban legnépszerűbb Pándy meggy. Ha csak egy fa van a kertedben, érdemes mellé beszerezni olyan meggy- vagy cseresznyefát, ami egyszerre virágzik vele, így néhány év múlva már számíthatsz a termésre. Fontos, hogy ne ültesd túl messzire a porzópárt, legfeljebb 50 méter legyen közöttük a távolság.

A virágzás még nem garancia arra, hogy termés is lesz. Fotó: Pixabay.com

Rosszul lett megmetszve

Bár minden fát meg kell metszeni tavasszal, nagyon nem mindegy, hogyan történik; ha valaki bizonytalan a tudásában, inkább hívjon hozzáértő segítséget, hiszen a túl erős metszés hatására is inkább hajtásokat hoz a fa, semmint termést. A visszafogott metszés egyensúlyban tartja a fát, a következő évben már hoz virágrügyeket, és termés is várható lesz. A termés abban az esetben is elmaradhat, ha egyáltalán nem metszed a meggyfádat.

Elfagynak a virágok

A leggyakoribb és leglátványosabb okai a termés kiesésének a kora tavaszi fagyok, amik nem kímélik a meggyfákat sem. Míg a téli időszakban, a fa nyugalmi állapotában a rügyek jól viselik a fagyot, tavasszal ez már nem igaz: ahogy a rügyek, majd később a virágok nyílnak, annál érzékenyebbek a hirtelen lehűlésre. Ha már nyílófélben vannak a virágok, vagy már ki is nyíltak, már 0 Celsius fok körül is károsodhatnak. Védekezni nem nagyon lehet ellene, legfeljebb azzal, hogy ha tudod, hogy hideg, fagyveszélyes helyen van a kerted, akkor válassz olyan meggyfajtákat, melyek későn virágoznak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek