kulcsár edina
Ha kaptál egy csodaszép rózsaszálat, és szeretnél hasonlót a kertedbe, vagy a saját bokraidat szaporítanád, akkor ez a módszer tökéletes lesz számodra. Az egész kertedet fillérekből virágba boríthatod...
Ezzel a módszerrel egyetlen szál rózsából is legalább két tövet ki tudsz nevelni; ha egy egész csokorra való van kéznél, akkor rengeteg rózsabokrod lehet! Nemcsak a meglévő töveidet szaporíthatod így, de ha szereztél hajtásokat, azokat is gyökereztetheted egy szem krumpli segítségével. Mutatjuk, hogyan!
Mivel gyakorlatilag dugványozást fogsz végrehajtani, fontos, hogy biztosítsd a hajtásoknak az ideális feltételeket a fejlődéshez. Vagyis vágd le róluk virágokat, szedd le a leveleket, az aljukról a tüskéket is távolítsd el. Így gyakorlatilag egy „botot” kapsz majd végeredményül, de ne ijedj meg: ez a teljes lecsupaszítás segít, hogy hamar gyökeret eresszen a rózsahajtás. Ha rajta maradnak a levelek, pláne a virág, akkor a növény arra fordítja az energiáit, és kisebb az esélye a gyökérképződésnek.
Ha előkészítetted a hajtásokat, vegyél elő annyi krumplit, amennyi rózsát szeretnél. Nem kell túl nagy legyen, a közepes méret bővel elegendő lesz. Fúrj a krumpli közepébe egy kisebb lyukat, és szúrd bele a rózsatövet. A krumpli folyamatosan nedvesen tartja majd a dugványt, ami alapfeltétele a gyökeresedésnek, és később, amikor már fejlődni kezd a rózsa, akkor tápanyagot biztosít neki.
Virágládába is teheted a krumpliba szúrt rózsadugványokat, de akár máris kiültetheted a kertbe oda, ahol rózsabokrot szeretnél majd. Áss egy gödröt, szórj az aljára homokot; ez azért kell, mert biztosítja a nedves közeget a gyökeresedéshez. Helyezd a gödörbe, a homokra a krumpliba szúrt rózsát, majd takard be földdel úgy, hogy a szár fele lógjon ki. Ezután nincs más dolgod, mint állandóan nedvesen tartani a földjét; őszre jól begyökeresedik, de már hamarabb látni fogod, ahogy beindul a növény, és új hajtások, levelek jelennek meg rajta.