tóth gabi
Hamarosan ezerrel beindul a kerti szezon, még nem késő elkészítened! A magaságyásnak rengeteg előnye van, és ha akad otthon elfekvőben néhány felesleges raklap, akkor érdemes elkészítened. Minimális barkácstudás elég hozzá, mutatjuk lépésről-lépésre, mit kell tenned!
Néhány éve jöttek divatba a raklapbútorok, és nem véletlen, hiszen raklaphoz bármikor hozzá lehet jutni olcsón, sőt, van, hogy rendeléskor ingyen is szert tehetsz néhány darabra. A kopottas, viseltes darabokból készíthetsz szuper magaságyást, ami rengeteg hasznot hoz a kertben. Könnyebb művelni, hiszen nem kell hajlonganod, de akkor a leghasznosabb, ha a kertedben nem éppen ideális a talaj – elég csak az agyagos, köves talajokra gondolni. Emellett megnyújthatod vele a növénytermesztési szezont, vagyis ültethetsz bele korábban, mint szabad földbe, és ősszel hosszabb ideig teremnek benne a növények. Ennek az az oka, hogy mivel magasan van, sokkal jobb a fagytűrő képessége, így a növényeid megússzák a kora tavaszi és az őszi fagyokat. Drága mulatság elkészíteni, de ha van kéznél néhány raklapod, akkor olcsón megúszhatod – és évekig szolgálni fog téged. Mutatjuk, hogyan tudsz készíteni magadnak raklap-magaságyást!
Ha van otthon raklapod, számold ki, mennyi magaságyásra elegendőek. A legegyszerűbb megoldás, ha négy darab felhasználásával összeraksz egy 1x1 méteres ágyást; de ha több raklap van kéznél, akkor hosszabbat, nagyobbat is készíthetsz. Nézd meg, hova kerül majd a kertben, számold ki a méreteket, mielőtt elkezdenéd méretre vágni a raklapokat! Ha nincs otthon saját, de tudsz olcsón beszerezni, akkor számold ki, mennyi anyagra lesz szükséged; mérd le a leendő magaságyás helyét, mielőtt beszerző körútra indulsz.
Ha megvannak a raklapok, kiszámoltad a méreteket, akkor jöhet a szabás: vágd méretre a raklapokat, ha szükséges, majd illeszd a helyükre őket, és nézd meg, hogy tökéletes-e a magaságyásod kerete. De még ne csavarozd őket össze; ahhoz, hogy hosszú ideig kiszolgáljon, érdemes kezelni a raklapokat is. Fontos, hogy ne használj vegyi anyagokat tartalmazó festéket, hiszen a belőlük kiszivárgó káros vegyületeket a magaságyás földjéből felszívhatják a zöldségek. A legjobb, ha vizes bázisú lazúrral kezeled a raklapokat. Előtte érdemes átcsiszolni őket, így a lazúr eljut a fa mélyebb rétegeibe, és hosszabb ideig tartó védelmet ad. Érdemes két rétegben lazúrozni a fát, úgy, hogy mielőtt a másodikat felviszed, vársz 24 órát. A második réteg előtt is csiszold le finoman a fa felületét, de ne menj túl mélyre a csiszolópapírral. Ha a kezelés megvan, össze is lehet állítani a magaságyást – egyszerűen csak állítsd fel, majd csavarozd össze a raklapokat, és jöhet a feltöltés.
Első lépésként tegyél vakondhálót a magaságyás aljára, az oldalait pedig érdemes kibélelni geotextíliával. Utána jöhetnek a rétegek: alulra kerüljenek az ágak, gallyak, rá szalma, fűnyesedék, végül avar, és arra a termőföld. Így folyamatosan komposztálódnak a benne lévő anyagok, és a magaságyás évekig ellátja majd hasznos tápanyagokkal a növényeidet.