tóth gabi
Az áremelkedés nem kíméli ezt a zöldséget sem, így érdemes ültetni a kertbe. Mindenki szép, nagy hagymafejeket szeretne; ehhez pedig arra van szükség, hogy már a kezdetektől bevesd ezt a trükköt!
Soha nem számított drága zöldségnek, sőt, van, aki nem is duggatott a kertbe, mondván, hogy olcsóbb megvenni. Idén azonban ez másképp lesz, a drágulás nem kíméli a hagymát sem, ezért célszerű magadnak megtermelni. Bár egyszerű gondozni, de azért oda kell rá figyelni! Némi rafinériával pedig csodaszép, bőséges termésed lehet. Ha te is szeretnél jó méretes hagymafejeket, akkor ezt a trükköt ismerned kell!
Töltögesd fel, mint a krumplit
Hamarosan itt az ideje, hogy elduggasd a hagymát a kertben; már az ültetésnél is tehetsz azért, hogy szép nagy fejeket teremjen, például azzal, hogy jó minőségű dughagymát vásárolsz. A legtöbbet azonban azzal teheted, ha időnként kapával földet húzol a hagymákra, amikor már kibújtak; úgy, hogy csak egy jó arasznyi zöld látszódjon ki. Ezzel arra ösztönzöd a hagymát, hogy nagyobb fejet növesszen. Amíg a zöld részeket növeszti, az alatt érdemes legalább kétszer megismételni a műveletet.
Nem mindegy, mikor ülteted
Ha akkor duggatod a hagymát, amikor még hideg van kint, és kevesebb fény éri, akkor a gyökere és a lombja, vagyis a zöldje fog erőteljesebben fejlődni, a feje kisebb maradhat. Ha akkor ülteted, amikor már hosszabbak a nappalok, kevesebb lombot fejleszt, inkább a hagymafej lesz nagyobb. Ugyanakkor, ha túl későn ülteted, kevesebb tápanyagot és nedvességet fog felvenni. Tehát nem a naptár, hanem az időjárás szerint érdemes ültetni: a hagyma akkor fejlődik szépen, ha a hőmérséklet tartósan +10 Celsius fok felett van; ez általában március közepe. Azonban túl sokat sem érdemes várni a duggatással, mert a melegebb időjárás már nem kedvez a begyökeresedésnek. Az is fontos, hogy ne árnyékos helyre kerüljön, mert a teljes napsütés is segít, hogy hatalmas fejeket teremjen.
Az öntözés is döntő
A hagyma vízigénye a fejlődése során nem egyforma: amikor a zöld részeket növeli, folyamatosan szüksége van a vízellátásra, így, ha nincs eső, érdemes rendszeresen locsolni. Amikor azonban eljön az érés, a visszahúzódás szakasza, akkor már kimondottan rosszat teszel vele, ha rendszeresen locsolod; ilyenkor elég legfeljebb hetente egyszer megöntözni.