tóth gabi
Ideje felkészülni, hamarosan jön a tavasz! Bár még hideg az időjárás, vannak olyan februári kerti munkák, melyek nem tűrnek halasztást. Ha most megcsinálod őket, azzal felkészítheted a kerted a tavaszra, és könnyebb lesz az ültetés.
Ha már tűkön ülsz, hogy mehess a kertbe, akkor van egy jó hírünk: máris nekiláthatsz a feladatoknak. Ezek a februári kerti munkák egyáltalán nem koraiak, sőt: most kell megcsinálni őket, mert tavasszal, a vetés, talajelőkészítés, ültetés és gondozás mellett már nem marad rájuk idő. Mutatjuk a legfontosabb teendőket.
Az egyik legfontosabb a februári kerti munkák közül a metszés. Ezt, ha enyhe az idő, már február közepétől elkezdheted. Szabadítsd meg fáidat az elszáradt, letört vagy felesleges ágaktól. A tartósan fagymentes napokon hozzáfoghatsz a szilva-, körte-, almafa koronaritkító metszéséhez. A szőlő metszését is ilyenkor kell elkezdeni. Az őszi- és sárgabarack fákat viszont csak a virágbimbók kinyílása előtt szabad metszeni. Fagymentes időben el lehet kezdeni a bokrok és díszfák ritkító metszését is. A fagyra érzékeny mediterrán növényeket, mint a levendula, rozmaring, még ne bántsd, mert egy hirtelen jött fagy kárt tehet bennük; ezeket inkább hagyd márciusra.
Az örökzöld cserjéket, bokrokat, ha elmúltak a fagyok, és nincs számottevő csapadék, akkor érdemes meglocsolni, mert ahogy egyre melegebben és hosszabban süt a Nap, a növényeink vizet veszítenek, de a fagyott földből nem tudtak felvenni utánpótlást. Ezt azonban ne vidd túlzásba, elég a minimális vízigényt kielégíteni.
Február végén, tavasz elején egy naposabb, meleg napon jöhet egy alapos lemosó permetezés kénes-rezes permetlével, ami a gombás fertőzések visszaszorítására alkalmas. Ha a permetléhez egy kis olajos szert is hozzáadsz, az a kártékony rovarok ellen hatásos.
Itt az ideje a kerttervezésnek; szerezd be a vetőmagokat, már el lehet kezdeni a palántanevelést. A salátát, karalábét, fejes káposztát, kelkáposztát, retket, padlizsánt, karfiolt vagy brokkolit elvetheted ilyen korán is. Palántázással termeljük a korábban felsoroltakon túl az uborkát, a dinnyét, a cukkinit, a paprikát, a paradicsomot, de ezekkel várj március-áprilisig. A burgonya előcsiráztatásának is február az ideje: tedd az ép, kb. 4-8 cm átmérőjű gumókat egy világos helyiségbe, ahol legfeljebb 10-14 fok van. Másfél hónap alatt jelennek meg a csírák, és áprilisban jöhet az ültetés.
Február végétől március elejéig végezd el a talaj tápanyaggal feltöltését kiszórt komposzttal vagy a megfelelő műtrágyával. Erre főleg a virágoskerteknek van szüksége. A virágágyás télen összetömörödött talaját is most kell ásóval fellazítani, ha nem fagyott a föld.
Amint kiengedett a fagyott talaj, elvetheted a korai zöldségeket, a zöldborsót, sárgarépát, sóskát, spenótot, petrezselymet és fejes salátát, elduggathatod a vöröshagymát, fokhagymát. Ezek a magok, hagymák jól tűrik az átmeneti talaj menti fagyokat, és a csírázásukhoz nem szükséges a magas hőmérséklet.
És nem utolsósorban ellenőrizd a kerti szerszámokat is, ha még nem tetted meg: nézd meg, melyik szorul élesítésre vagy éppen cserére.