kulcsár edina
Egy ideig szépen fejlődik, majd elvékonyodik a vége, és be is sárgul. Gyakori jelenség a kiskertekben, és most különösen sokan panaszkodnak rá. Több minden okozhatja a problémát, mutatjuk a leggyakoribb okokat!
Az idei forró nyár a cukkininek sem tesz jót, még folyamatos öntözés mellett sem terem olyan szépen, ahogyan szokott. Emellett sokszor maga a termés is problémás: van, hogy a cukkiniborok csak egy cukkinit tud kinevelni, a többi a megtermékenyülés után, ujjnyi vékonyan elrothad, de van, hogy a nagyra nőtt termés vége marad vékony. Ez idővel elsárgul, elrothad, és a termés legtöbbször nem fogyasztható. Sokan panaszkodnak idén a jelenségre, és ez nem véletlen van így. Szerencsére lehet tenni ellene; mutatjuk, mi minden okozhatja a rothadást és a sárgulást a cukkininél, és azt is, hogy mit lehet tenni ez ellen.
Nincs megfelelő beporzás
Az extrém forróságban kevesebb rovar, főleg méhecske jár a kertben, így sokszor a növény terméketlen cukkinit nevel – ami miatt vagy lehull az ujjnyi termés, vagy kialakul az elkeskenyedő vég. Ez ellen egyet tehetsz: neked kell beporozni a cukkiniket. A hímivarú virág hosszú száron ül, a nőivarú alján látszik a kis cukkinikezdemény. Egy ecsettel vegyél virágport a hímből, és óvatosan vidd fel a nőivarúra. Ha a következő szezonban szeretnéd, hogy több rovar legyen a cukkinid körül, ültess mellé társnövénynek virágokat, hogy odavonzzák a méheket. Ha körömvirágot vagy büdöskét ültetsz, az a kártevőktől is védeni fogja a növényeidet.
Elkapta őket a csúcsrothadás
Nem csak a paradicsomnál, a cukkininél is előfordulhat a kalciumhiány okozta csúcsrothadás, ami gyakran akkor jelentkezik, ha nincs elég kalcium a talajban. De akkor is előfordulhat, ha ugyan van ebből a nyomelemből a talajban, de túl nagy a hőség; ilyenkor a növények nem tudják felvenni a kalciumot, így lombtrágyázással kell kijuttatni számukra. A megsárgult termést ezzel nem mented meg, de a következők már szépek lehetnek. Gazdaboltokban lehet kapni kalcium-granulátumot; az adagolási útmutatót követve készíts belőle vizes oldatot, és a kora reggeli órákban, permetező segítségével permetezd a levelekre. Hetente egyszer ismételd a kezelést.
Kevés a víz
A cukkini igencsak vízigényes, főképp a kánikulában kell rengeteget locsolni. Átlagos időjárás esetén tövenként egy liter vizet kell minimum kapjanak ahhoz, hogy szép legyen a termés; a hőségben érdemes őket napi kétszer (reggel és este) meglocsolni ezzel a mennyiséggel. Fontos, hogy ne a levelekre és a virágokra juttasd a vizet, hiszen így te magad moshatod ki a virágport, és emiatt lesz terméketlen a cukkini. Mindig a bokor tövét öntözd.