kulcsár edina
Mindenki ragaszkodik az állásához, de ha fenyeget a leépítés, sajnos sokan igyekeznek inkább a másikat vesztes helyzetbe hozni. De honnan tudhatod, hogy kipécézett magának valaki, vagy akár egy egész csoport? És mit tehetsz, ha azt tapasztalod, hogy bizony, erősen fúrnak?
Az építő kritika és a bántó személyeskedés közötti különbséget világosan lehet érezni. Utóbbi esetben nem a munkádra tesznek kritikus megjegyzést, hanem az értelmi képességeidre, a kinézetedre... Persze az is előfordulhat, hogy a munkádban keresnek hibát, miközben te tudod, hogy nincs igazuk.
Ha vasárnap este szinte rettegéssel tölt el a gondolat, hogy másnap be kell menned, akkor valami nincs rendben – akkor sem, ha egyébként nincs konkrét okod a félelemre. A megérzéseid nem hazudnak.
Ha folyton magad mögé figyelsz, és igyekszel minden oldalról levédeni magadat is, és azt is, amit csinálsz, akkor ott bizony komoly presztízsharc folyik. És sajnos ezt néha a főnök sem veszi észre (vagy épp ő maga gerjeszti), pedig az állandó védekezés a hasznos munkától veszi el az energiát.
Ha rendszeresen előfordul, hogy nem talász szavakat, olyan szemérmetlenül és aljasul szólt be valaki, akkor bizony az illető kívül szeretne látni a munkahely kapuján.
Az első és legfontosabb dolog, hogy jelentsd a helyzetet a főnöködnek vagy a HR-osztálynak. Ne vádaskodj, csak tárgyilagosan számolj be arról, hogy rendszeresen bántanak, és ez megmérgezi a légkört. Időközben természetesen az ellenféllel szemben is állj ki magadért – megint csak nem kell támadóan fellépni, de nyugodtan, határozottan elmondhatod neki, hogy nem érted, miért támad folyton téged. Arról is biztosíthatod, hogy csak a megfelelő stílusban előadott kéréseket és kérdéseket vagy hajlandó meghallani.
Fontos, hogy legyenek bizonyítékaid, így az ellenfél e-mailjeit mindig mentsd le, és jó, ha úgy intézed, hogy a szóbeli bántásainak is legyen tanúja. Ezeket a jeleneteket írd is le, hogy pontosan megmaradjon, mi hangzott el. Közben pedig tudd, hogy mindez nem a te gyenge teljesítményedről szól, hanem a másik támadásáról. Keress támogatókat, akár a munkatársak között, akár a főnökségben. Csak akkor mondj fel, ha mindez nem segít – de akkor a lelki egészséged érdekében minél hamarabb, ahogy másik állást találtál.