tóth gabi
Egy kutatás szerint nem számít, milyen tiszta vagy, valószínû, hogy a konyhád sokkal koszosabb, mint a fürdõszobád. De milyen hibákat követünk el mosogatás közben?
Nem csak a mosogatószivacsra kell gondolnod, ha baktériumtanyáról beszélünk. Bár a szivacsot is sokan rosszul vagy egyáltalán nem fertőtlenítik, vagy túl sokáig használják ugyanazt, de más bakikat is elkövethetünk, amivel segítjük a baktériumok szaporodását, vagy megnehezíthetjük a saját dolgunkat.
Ha nagyon sok mosogatószert használunk, és nem öblítjük el rendesen, akkor könnyen rászáradhat a szer a poharakra vagy tányérokra. Ez nem csak fehér foltot és csíkokat hagy, de később bekerülhet ételünkbe, italunkba, ami káros lehet.
A mosogatógép egyetlen mosás alkalmával mindössze csak 3 liter vizet használ el. Ha csapnál mosogatunk, ennek a négy-ötszörösét is elhasználhatjuk. A legoptimálisabb, ha nem folyóvíznél mosogatunk, hanem teleengedjük a mosogatót langyos vízzel, egy nagyobb lavórba pedig teljesen tiszta öblítőfürdőt készítünk.
A szivacs a baktériumok melegágya. Ha nem fertőtlenítjük rendesen, akkor szalmonella és E.Coli baktériummal törölgethetjük a tányérokat. A mikróba téve megszabadulhatunk a baciktól, de annak is érdemes utána nézni, hogy milyen gyakran cseréld a szivacsot újra.
Nem csak a szivacs, de a mosogató is koszos, hiszen minden szennyeződést ide engedünk a tányérokról és a bögrékről, hogy a vágódeszkáról lemosott nyers húsléről már ne is beszéljünk! Ezért fontos, hogy a mosogatót is alaposan kifertőtlenítsük, ha végeztünk az edényekkel.
A leghatékonyabban úgy előzhetjük meg a baktériumok szaporodást, hogy nem érintkeznek egymással a különböző szennyeződések. Például nem egyszerre áztatod be a kávéspoharat a húsos vágódeszkával. És lecsepegtetőt használj, ne egy ronggyal törölgesd végig az összes elmosott edényt.