tóth gabi
Sokat megtudhatsz magadról abból, milyen a kezed, és most nem a tenyérjóslásra gondolunk! Egy új kutatás szerint a gyűrűsujj hossza árulkodhat arról is, hogy mennyi alkoholt fogyaszt valaki.
Rengeteg mindent befolyásol a genetika és az, hogy milyen hatások érnek bennünket az anyaméhben. A gyűrűsujj hossza is egy ilyen dolog: kutatók felfedezték, hogy több alkoholt fogyasztanak azok, akiknek ez az ujja hosszabb, mint a mutatóujja. A furcsa összefüggés mögött az áll, hogy magzati korban milyen hormonális hatások érnek bennünket.
A kutatók szerint a gyűrűsujj hossza és az alkoholfogyasztás közötti összefüggés megértéséhez első körben érdemes tisztában lenni a nemek közötti különbséggel. John Manning, a Swansea-i Egyetem Professzora a The Conversation oldalán azt írja, bár ezen különbségek egy része társadalmi tényezőknek köszönhető, sok a biológiai eredetű is. Az egyik ilyen az alkoholfogyasztás, hiszen felmérések szerint a férfiak átlagosan sokkal több alkoholt fogyasztanak, mint a nők. Manning professzor és kollégáinak egy, az American Journal of Human Biology című folyólapban megjelent tanulmány szerint ez a különbség arra vezethető vissza, hogy az anyaméhben mennyi ösztrogén és tesztoszteron éri a magzatot – és a hosszabb gyűrűsujj is ennek köszönhető. Mind a fiú, mind a lány magzatokhoz eljut valamennyi tesztoszteron a fejlődés során az anya szervezetén keresztül, de a fiú magzatok heréi is termelnek tesztoszteront. Ez a nemi hormon különféle változásokat idéz elő az agy és egyéb szervek fejlődésében, így tudományos feltevések szerint a hosszabb gyűrűsujj annak is a jele lehet, hogy magzatkorban több tesztoszteron és kevesebb ösztrogén hatott az illetőre.
Manning és csapata arra volt kíváncsi, hogy az alkoholizmus és az azzal összefüggő elhalálozások száma miért magasabb a férfiak körében; azt vizsgálták, ez összefüggésben lehet-e a magzati korban átélt hormonális hatásokkal. Ezt pedig a mutató- és gyűrűsujj hosszának figyelembe vételével vizsgálták. A kutatás során 169 nő és 89 férfi alkoholfogyasztási szokásait hasonlították össze a két ujj hossza közötti aránnyal, és kiderült, hogy azok a résztvevők, akiknek hosszabb a gyűrűsujja, mint a mutatóujja, több alkoholt fogyasztottak. Férfiaknál és nőknél is megfigyelhető volt az összefüggés, de a férfiak esetében sokkal hangsúlyosabban.