MEDICINA

Szerző WB

Létrehozva: 2024.07.07.

Gyógyfüvekkel a hüvelyfertőzések ellen

Nyáron a strandolás és a meleg miatt könnyebben összeszedhetünk fertőzéseket, és ilyenkor bizony érdemes először a természetes gyógymódokat segítségül hívni.

A hüvelyben elszaporodó mikroorganizmusok, leggyakrabban gombák és baktériumok okozzák a hüvelygyulladást vagy hüvelyfertőzést. Lássuk, melyek azok a gyógynövények, amelyek megelőzik vagy elmulasztják a bajainkat - írja a Fanny magazin.

Fotó: gyógynövény / freepik.com

Milyen tünetekre figyeljünk?

A kamaszkorban jelentkező fehér színű és bőséges hüvelyi folyás, az úgynevezett fehérfolyás nem kóros, hanem egy természetes élettani folyamat eredménye, tehát ettől nem kell megijedni! Bakteriális hüvelyfertőzés esetén jellemző a szürkés színű és nyers, halszagú váladékozás, gombás hüvelyfertőzés esetén pedig a bő, sűrű, darabos folyás. A gyulladás következtében égő érzés, hüvelyviszketés jelentkezhet, illetve a nemi szervek érzékennyé, fájdalmassá válhatnak. Felléphetnek még görcsös vagy szúró, esetleg tompa medencekörnyéki, alhasi- és derékfájdalom is, emellett égő érzést tapasztalhatunk vizeletürítés során.

Ezek lehetnek az okai

Uszodahasználatkor és strandoláskor is megfertőződhetünk, mint ahogy a nem megfelelően működő immunrendszer is kiváltó ok lehet. A fertőzés szexuális úton is terjedhet, de bekövetkezhet az elhanyagolt, vagy épphogy túlzásba vitt tisztálkodás, a műszálas, csipkés, nem jól szellőző alsóneműk viselése, vagy egyes betegségek, mint a cukorbetegség, vérszegénység és bizonyos gyógyszerek, mint például, hormontartalmú fogamzásgátlók, méhen belüli fogamzásgátló eszközök és az antibiotikumok miatt is. Változó korban a hormonális változások hatására a hüvely felszíne gyulladásra, szárazságra, sérülésre hajlamosabbá válik, és ezen megváltozott körülmények között a kórokozók is könnyebben lendülnek támadásba.

Gyógynövényekkel könnyebb

Kézenfekvő megoldásnak tűnik a külsőleges kezelés, ám belsőleg alkalmazott gyulladáscsökkentő, baktérium-, gomba-, vírusellenes, immunerősítő gyógynövények segítségével még inkább támogathatjuk a kúrát.

Csak belsőleg alkalmazhatóak

A bíbor kasvirág, csüdfű, a szibériai ginzeng, tajgagyökér, ganoderma vagy pecsétviaszgomba és a macskakarom immunerősítő, gomba-, és baktériumellenes, valamint gyulladáscsökkentő hatású gyógynövények. Szintén erős gyulladáscsökkenő és fájdalomcsillapító gyógynövény a kurkuma és a gyömbér. A csípősségük miatt külsőleges használatra nem ajánlottak, viszont belsőleg alkalmazva igen hatékonyak. Mindegyiket fogyaszthatjuk teaként vagy kapszula formájában is.

Külsőleg is bevethetők

Cickafarkfű: a kamillához hasonló hatású azulénes illóolajat tartalmaz, ám a kamillával ellentétben jóval ritkábban vált ki allergiás reakciót. Nyugtatja az érzékeny területeket, enyhíti a viszketést. Lemosóként, kenőcsként, gyógynövényes olajként és irrigálásra is alkalmazható.

Körömvirág: az egyik legkedveltebb gyulladáscsökkentő és bőrápoló gyógynövényünk, amely kíméletes az érzékeny területeken történő alkalmazáshoz.

Fehér árvacsalán és palástfű: a legkülönfélébb női panaszokra, így nőgyógyászati fertőzések és gyulladások esetén is nagy segítségünkre lehetnek.

Mályvafélék: Az orvosi ziliz, papsajtmályva vagy erdei mályva is nyálkaanyagokban gazdag, jótékony és hatásos bőrápoló, bőrvédő, viszketést enyhítő. A nyálkaanyagok kinyeréséhez a teát szoba hőmérsékletű vízben áztassuk egy éjszakán át, majd használjuk lemosóként.

Édesgyökér: Vírus-, baktérium és gombaellenes hatása elképesztő, még a herpesz és Candida ellen is hatásos.

Útifű: Bőrproblémákra elsősorban a széleslevelű útifüvet használjuk, de a lándzsás útifű is hasonlóan alkalmazható. Kíméletes a bőrhöz és a nyálkahártyához, gyulladáscsökkenő, antibakteriális, allergiaellenes és viszketést csillapító hatású. Lemosóként, kenőcsként is használható.

Fertőzésellenes csodaszerek

Teafa: Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, baktérium-, vírus- és gombaellenes hatású. Illóolaját vagy az azt tartalmazó krémet helyileg használhatunk.

Kakukkfű: Illóolaja az egyik legerősebb fertőtlenítő az illóolajok között, emellett gyulladáscsökkentő, erős fertőtlenítő hatású gyógynövény. Olaj, kenőcs és lemosó formájában is alkalmazhatjuk.

Mirha: A mirha gyanta szilárd állapotban vagy illóolaj formájában is beszerezhető a gyógynövény boltokban. Erős baktériumölő, gombaölő és gyulladásgátló, valamint sebgyógyító hatású. Lemosót készíthetünk belőle, ha vízbe tesszük.

 

Fontos!

Az illóolajokat 2%-os, maximum 3%-os hígításban használjuk, ami azt jelenti, hogy 50 ml hordozóolajhoz 1-1,5 ml illóolajat adunk. Kizárólag jó minőségű, 100%-os tisztaságú illóolajat használjunk.

 

Szöveg: Bata Kata

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek