tóth gabi
Nem mindegy, milyen vágódeszkát használsz a konyhában.Tudtad, hogy van olyan, amelyik az egészségedre rosszul hat?
Több kutatást is végeztek már arra vonatkozóan, hogy a gyakran használt műanyag vágódeszka veszélyes lehet a szervezetre. Mikroműanyagokat bocsát ki, és ezek a részecskék belekerülhetnek az ételbe. Az Environmental Science & Technology című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a vágódeszkán való szeleteléskor jelentős mennyiségben kerülhet az ételbe ez a szervezetre káros anyag. Apríthatsz rajta húst, zöldséget vagy halat, teljesen mindegy. Ezek a műanyagrészecskék a szervezetbe kerülve az alábbi hatást gyakorolják a testre.
A műanyagok már a környezetben is jelen vannak, és sajnos nemcsak a levegőt, a vizet és a földet érinti ez, hanem az emberi testet is. A tudomány is vizsgálja és egyre többet tud meg az ember és a környezet közötti összefüggésekről. Alternatív megoldásként az újrahasznosított anyagok használata felé kezd a világ menni, és ezek a felismerések az étkezés és az életmód területén is fontos változásokat hozhatnak. A kutatás alapján megállapították, hogy a zöldségek aprítása két típusú műanyag deszkán, a polietilén és polipropilén deszkákon mikroműanyagokat szabadít fel, és ezek az élelmiszerekhez tapadhatnak. Későbbiekben ugyanezt kimutatták a halakra, csirkére, és egyéb húsokra vonatkozóan is.
A műanyag vágódeszkán konyhakéssel vágva, nyomok keletkeznek. Az anyag roncsolódásakor az apró bemélyedésekben több millió mikroműanyag-részecske jön, jöhet létre. Bár a kutatások még folyamatban vannak, de az már biztos, hogy ezek a mérgező anyagok nem előnyösek az egészségre. Sajnos összefüggésbe hozhatóak a rákos megbetegedésekkel és rendellenességekkel, de a hormonháztartásra is hathatnak, és még az immunrendszert is gyengíthetik. A műanyagok mindennapi használatát érdemes csökkenteni. A vágódeszkát mindenképp érdemes fa, bambusz vagy más környezetbarát anyagúra lecserélni. A bevásárláskor érdemes mellőzni a műanyag csomagolást is.