kulcsár edina
Az orvosok arra figyelmeztetnek, hogy bizonyos szokásokkal jobb felhagyni! Neked is változtatnod kell?
A demencia egy tünetegyüttes, amelynek a hátterében agyi elváltozások állnak. A tünetek magukba foglalhatják az emlékezetkiesést, a nehézkes gondolkodást, a problémamegoldó képesség és a nyelvi készségek leépülését. Mint kiderült, mi magunk is teszünk azért, hogy a betegség kialakuljon!
Az orvosok olyan ártalmatlannak tűnő szokásokat gyűjtöttek össze, amelyek bizonyítottan növelik a demencia kialakulásának kockázatát – írja a Mirror. Ha kávérajongó vagy, aki szeret koncerteket járni, és sok időt tölt a Netflixen, akkor jól figyelj!
Bár sokan azt gondolhatják, hogy az alkoholfogyasztás kis mértékben még nem káros, sajnos tévednek. Egy 2022-ben publikált tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy napi két korsó sör vagy pohár bor képes tíz évvel öregíteni az agyat. Köztudott, hogy ha nem alszunk eleget, az feledékenységhez, ingerlékenységhez és energiaszegénységhez vezethet. Az alváshiány azonban hosszú távon is kifejti hatását. Mint kiderült, azok, akik hat órát vagy kevesebbet alszanak, 30 százalékkal növelik a betegség kialakulásának kockázatát azokhoz képest, akik hét órát vagy többet szundítanak. Talán a legmeglepőbb, hogy a sok egyedüllét is megbetegíthet. A kutatások összefüggésbe hozták a társadalmi elszigeteltséget a korai demenciával, amikor a tünetek a 65. életév betöltése előtt jelentkeznek.
Rossz hírünk van a zeneőrülteknek, a tudósok szerint ugyanis a hangos zaj növeli a halláskárosodás kockázatát, ami egyúttal növeli a demencia kialakulásának kockázatát is. Ez nem csak az élő koncertekre vonatkozik, fülesen vagy rádión keresztül is kifejti negatív hatását a hangos zene. Bár arra nincs bizonyíték, hogy a koffein demenciát okot, egyes tanulmányok szerint azok, akik legalább napi hat csésze kávét isznak, 53 százalékkal növelik az esélyt a betegség kialakulására.
A betegség elkerülése érdekében fontos a rendszeres vérnyomás- és a koleszterinszint ellenőrzés, valamint a testmozgás, utóbbi ugyanis 28 százalékkal csökkentheti a kockázatot. Talán már közhely, de az étkezés is szerepet játszik abban, hogy milyen állapotban van az agyunk – a legszerencsésebb, ha mediterrán stílusú diétát követünk. Ez azt jelenti, hogy több gyümölcsöt, zöldséget és gabonafélét kell a bevásárlókosarába tenni, valamint ajánlott kerülni a vörös húsok és cukros ételek fogyasztását. Az agy folyamatos tréningjéről sem szabad elfeledkezni, és mivel a stressz káros, érdemes olyan munkahelyet keresni, ahol nem tartanak túl nagy nyomás alatt.
Fontos tisztában lenni azzal is, hogy a képernyő bámulása az agyunkra is hatással van, az úgynevezett „digitális demencia” feledékenységet, valamint a szavak felidézésének nehézségét okozhatja.