tóth gabi
A tojáshéj legtöbbször a kukában végzi, pedig érdemes összegyűjteni! Ugyanis nemcsak a kertben lehet hasznos, de az egészségednek is jót tesz.
Akinek kertje van, az rendszeresen gyűjti a tojáshéjat, de ezt akkor is érdemes megtenni, ha nem a növényeidet táplálnád vele; a tojáshéjnak ugyanis – megfelelően feldolgozva – jótékony élettani hatásai is vannak, így az egészségednek is jót tehet. Közismert, hogy magas a kalciumtartalma, de emellett bőven van benne magnézium, vas, foszfor és nátrium is. Az összegyűjtött héjakat legalább tíz percig főzni kell forró, lobogó vízben, majd sütőben kiszárítani és apróra összetörni – hogy mekkorára, az attól függ, mire szeretnéd használni. Mutatjuk, mi mindenre jó!
Az ásványi anyagok a főzéssel sem távoznak a héjból, így étrendkiegészítőként is használhatod a porrá őrölt tojáshéjat. Gondos szárítás után daráld minél finomabbra, majd reggelente egy teáskanállal fogyassz el belőle: teheted joghurtba, elkeverheted mézzel vagy gyümölcslével is.
Külsőleg is használhatod a tojáshéjat, például készíthetsz belőle arcpakolást. Egy kis tálkában keverj el egy evőkanál zabpelyhet annyi natúr joghurttal, hogy kenhető masszát kapj, majd keverj el benne egy teáskanál tojáshéj-port. Vidd fel az arcodra, hagyd hatni tíz percig, majd alaposan, bő vízzel öblítsd le. Ne felejts el utána hidratáló arckrémet használni! A kezelést heti egyszer érdemes elvégezni; kevesebb lesz a bőrhiba, és a ráncok mennyiségét is csökkenti.
Ízületi fájdalmakra a népi gyógyászat is használta a tojáshéjat. Pár evőkanál durvára őrölt, szárított héjat önts fel ecettel, hagyd pár napig állni. Az így kapott folyadékkal borogasd vagy ecseteld a fájó ízületeidet; enyhíti a kínokat.