kulcsár edina
Miközben a férj az igazak álmát alussza, sok nő többször is felébred éjszaka, és nehezen tud visszaaludni. De mi lehet az oka, hogy a nőknél ez gyakrabban előfordul? Meg fogsz lepődni...
Nemcsak városi legenda, hogy a nők rosszabb alvók, mint a férfiak, ezt több kutatás is alátámasztotta már. Míg az urak esetében 5 emberből 1 küzd alvászavarokkal, addig a hölgyeknél 4-ből 1 az arány. Az is a nők alvászavarainak a sajátossága, hogy több tünetet is tapasztalhatnak egyszerre: tehát nemcsak az éjszaka átalvásával, de az elalvással is gondjuk lehet. Szakértők szerint összetett okai vannak, hogy a hölgyek miért rosszabb alvók.
Közeledik a menstruáció
Fiatal nők is gyakran ébrednek fel a menzesz előtti napokban az éjszaka közepén, főképp azok, akik PMS-ben (premenstruációs tünetegyüttes) szenvednek. Menstruáció előtt a progeszteron hormon szintje lecsökken, ez okozza a panaszok többségét, így az alvászavart is. Szakértők megoldásképpen azt javasolják, hogy aki rendszeresen tapasztal problémákat a menzesze előtt, az figyeljen jobban a megfelelő alváshigiéniára, vagyis időben menjen aludni, lefekvés előtt ne fogyasszon nehéz ételeket vagy alkoholt, és már a mobilját se vegye a kezébe. Emellett pedig rengeteget segít a rendszeres testmozgás, melynek hatására nemcsak elaludni lesz könnyebb, hanem kisebb az esélye az éjszakai ébredésnek.
Mindent felborít a változókor
Vannak nők, akiknek soha életükben nem volt gondjuk az elalvással, ám a menopauza közeledtével és alatta pokolivá válnak az éjszakák. Akár már a változókorban van valaki, akár a perimenopauza szakaszában jár (ami 40 éves kor körül kezdődik, de előfordulhat már 30 évesen is), minden esetben a hormonális változások okozzák az álmatlan éjszakákat. Ilyenkor a hőhullámok és az éjszakai izzadás miatt könnyebben felébrednek a nők, és nehezen is alszanak vissza, de ezek nélkül is előfordulhat éjszakai ébredés. Ebbe nem kell beletörődni, érdemes orvossal konzultálni a tünetekről, aki hormonterápiát javasolhat.
Szorongás is okozhatja
Az is előfordul, hogy nem hormonális problémák, hanem depresszió vagy szorongás miatt nem tudnak aludni a hölgyek – ezek a betegségek ugyanis sokkal gyakrabban fordulnak elő nők, mint férfiak körében. Ha valaki rendszeresen alvásproblémákat tapasztal, és nincsenek hormonális gondjai, érdemes segítséget kérnie a szorongás, stressz kezelésére, hiszen hosszú távon ezek a tünetegyüttesek az egész szervezet egészségére ártalmasok.
Néhány házi módszer is segíthet
Bár az orvosi ellátást nem helyettesítik, van jó pár technika, melyekkel rengeteget tehetünk a pihentető alvásért. Ezek: