Rettegés és félelem a Tisza pártban

POLITIK
MEDICINA

Szerző Ripost

Létrehozva: 2023.11.28.

Nem mindegy, meddig és hogyan köhögünk!

Hetekig is panaszokat okozhat a hosszú nátha.

Az első tünetek megjelenése után az átlagos nátha, megfázás néhány nap alatt fejlődik ki, és rendszerint 7-10 napig tart. A szervezetnek ennyi időre van szüksége, hogy leküzdje a fertőzést és megszüntesse a tüneteket. Ha azonban az orrfolyás és a tüsszögés már hetek óta tart, gondolni kell arra, hogy más betegség áll a háttérben.

megfázás, influenza, orrfolyás, köhögés
Illusztráció / Fotó: Pexels

Brit kutatók egy új tanulmányban ugyanis arra hívják fel a figyelmet, hogy egyéb légúti fertőzések lezajlását követően is hátramaradhatnak tartós panaszok. Az ún. „hosszú nátha” ugyanolyan gyakori és elhúzódó lehet, mint a hosszú lefolyású Covid. Londoni kutatók több mint tízezer esetet vizsgáltak, amiből kiderült, a két betegség tünetei között nagyon sok a hasonlóság, mint az egy hónapig tartó köhögés, a gyomorfájdalom vagy a hasmenés. Ezek átlagosan 11 héttel a fertőzés lezajlását követően is jelentkeztek az érintetteknél.

A hosszan tartó nátha nem ugyanaz, mint a hosszú Covid

A londoni Queen Mary Egyetem kutatói 10 171 brit felnőtt adatait elemezték a tanulmányhoz, amelyben az eredmények azt mutatják, hogy a nem Covid okozta akut légúti fertőzéseket, például a megfázást, influenzát vagy tüdőgyulladást követő, jelenleg fel nem ismert, hosszú távú egészségügyi hatások is lehetnek ugyanolyan elhúzódók, mint a koronavírus-járványban szenvedőké. A két betegség különbségei között tartják számon, hogy a hosszú Covid szindrómában szenvedő betegek nagyobb valószínűséggel szenvedtek szédüléstől, ízlelési és szaglási problémáktól, valamint szívdobogást, izzadást és erőteljes hajhullást is tapasztaltak. A légszomj és a fáradtság mindkét betegségnél tapasztalható volt.

A hosszan tartó tünetek nem új keletű jelenségek

Giulia Vivaldi, a londoni Queen Mary Egyetem epidemiológusa a The Conversation oldalán megjelent cikkében kiemelte, hogy nem a COVID–19 az egyetlen, amely hosszan tartó tüneteket okoz. A szakember szerint egyéb légúti fertőzések után is kialakulhatnak krónikusan fennálló panaszok, csupán ezekre eddig kevesebb figyelem jutott. A cikkben Vivaldi kiemeli, nincs bizonyíték, amely azt mutatná, hogy a hosszú nátha ugyanolyan súlyos és tartós állapottá tudna válni, mint a hosszú Covid. Nagyobb valószínűséggel jelentkezik például szédülés, valamint szaglási-ízérzékelési zavarok COVID–19-et követően. Mindazonáltal a felfedezés egyértelműen arra figyelmeztet, hogy nemcsak a hosszú Covid lehet negatív hatással az emberek életére, hanem egyéb légúti fertőzések is.

Mikor forduljunk orvoshoz a hosszan tartó náthával?

A megfázás, nátha tüneti kezelésének hatásos módja az ágynyugalom, bő folyadékfogyasztás, a megfelelő lázcsillapítás és nagy adag C-vitamin. Az elhanyagolt betegségnek azonban súlyos következményei lehetnek, mint például tüdőgyulladás, hörghurut, de súlyosabb esetben akár szívizom- vagy agyhártyagyulladás is. Éppen ezért, ha a tünetek nem enyhülnek, vagy súlyosabbá válnak, mindenképp forduljunk orvoshoz. Akkor is ajánlott az orvos segítségét kérni, ha az arc, vagy a homlok meghatározott területén heves fájdalom jelentkezik; ha az orrváladék jellege megváltozik, nehezen kifújhatóvá és sárgás színűvé válik.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek