kulcsár edina
Ilyenkor ősszel nagyon gyakori, hogy a munkahelyeken, zárt közösségekben megszaporodnak a náthás, köhögéses tünetek. Mikor kell ezekkel orvoshoz fordulni és mikor felesleges?
A légúti fertőzések nagyon gyakoriak, különösen ilyenkor ősszel és télen. Több mint 200 vírus okozhat például megfázást. Becslések szerint a gyerekek évente hatszor esnek át ilyen típusú megbetegedéseken, míg a felnőtteknél két-négy alkalommal. Íme néhány hasznos tanács ezekre az esetekre.
A megfázáshoz hasonló tünetek általában kezelés nélkül, maguktól is elmúlnak. Az, hogy kinek és milyen kezelésre van mégis ilyenkor szüksége, azt a tünetek súlyossága, az alapbetegségek és az aktuális egészségügyi állapotunk határozza meg – mondta a CNN-nek Dr. Leana Wennel sürgősségi orvos, egészségügyi politika professzor. Vannak olyan személyek, akikre nagyobb veszélyt jelentenek az olyan vírusos betegségek, mint a koronavírus és az influenza. Ilyenek például az 65 év felettiek, az immunhiányos vagy súlyos szív és érrendszeri betegségben szenvedők. Nekik érdemes a tünetek megjelenése után otthon koronavírus tesztet csinálniuk és pozitív eredmény esetén értesíteni a kezelőorvosukat, háziorvosukat.
Ezek jelenleg a koronavírus tünetei
A most fertőző variáns, a Pirola tünetei nagyon hasonlítanak az influenza tüneteihez. A fertőzöttek jellemzően tüsszögnek, fáj a torkuk, a fejük, folyik az orruk és fáradékonyak. Az új variánssal megfertőződött betegek egy része pedig eddig nem tapasztalt tüneteket is produkálhat, amik a bőrkiütés, duzzanat a szájban, nyelven vagy az ajkak belső részén, piros, fájó ujjak vagy lábujjak, hasmenés, rekedtség, viszkető vörös szemek - írja a mirror.co.uk
A legfontosabb, hogy ha tüneteink vannak, maradjunk otthon és igyunk sok folyadékot. Akinek mindenképpen dolgozni, közösségbe kell mennie, az viseljen jól illeszkedő maszkot annak érdekében, hogy megakadályozza mások megfertőződését.
A legtöbb embernek nem szükséges felkeresnie a háziorvosát, ha megfázáshoz hasonló vírusos betegsége van, az ezt igazoló dokumentumot (táppénzes papír, „gyógyulási igazolást”) pedig ráér a tünetek megszűnése után is átvenni. Az idősek, krónikus betegek vagy a nagyon fiatalok esetén azonban más a helyzet. Nekik súlyosbodó tünetek, zavartság, folyadék visszatartási zavarok, légszomj, szűnni nem akaró fejfájás, több napos láz, babák estén nyűgösség, aluszékonyság estén mielőbb orvoshoz kell fordulni-teszi hozzá Dr. Wen.
Ilyen a koronavírus és influenza helyzet jelenleg Magyarországon
Jelenleg még nincs influenzajárvány az országban, és megállt a SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációjának emelkedése is a szennyvízben, az országos átlagérték ismét stagnáló. Emelkedést sehol sem mértek a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ szakemberei, míg Kecskeméten és Tatabányán enyhe csökkenés mutatható ki. A SARS-CoV-2 örökítőanyag koncentrációja Pécsett a magas, Kecskeméten a mérsékelt, míg a többi helyszínen az emelkedett tartományba esik.