tóth gabi
Augusztus közepe óta 12 lóban és egy elhullott gólyában igazolta a nyugat-nílusi láz vírusát a Nébih laboratóriuma. Somogy vármegyében pedig két újabb nyugat-nílusi lázas beteget találtak. A jó idő miatt továbbra sem szabad abbahagyni a szúnyogok elleni védekezést!
A betegséget terjesztő szúnyogok életciklusát és az elmúlt évek tapasztalatait figyelembe véve késő őszig kell számolni a nyugat-nílusi láz hazai jelenlétével. Az állatoknál létezik megelőző védőoltás, az emberek viszont csak a szúnyogcsípés ellen tudnak védekezni. Ezt érdemes tudni a nyugat-nílusi lázról, ami még egy darabig fertőzhet.
Két újabb beteget regisztráltak nyugat-nílusi lázzal Somogy Vármegyében-számolt be róla a sonline.hu. A kormányhivatal arról tájékoztatta a lapot, hogy az egyik beteg már gyógyultan távozhatott, míg a másikat még most is kórházban ápolják. Ezt megelőzően a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ arról számolt be, hogy
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ tájékoztatása szerint a nyugat-nílusi láz Magyarországon minden évben szezonálisan (június-november) előforduló, szúnyogok által terjesztett betegség. A fertőzött emberek többsége tünetmentes, néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. A vírus leginkább az idős emberekre veszélyes, esetükben -4-5 ezer fertőzésenként egyszer- agyvelő-agyhártyagyulladás és más idegrendszeri tünetek léphetnek fel.
Az NNGYK legutóbbi felhívásában a következő olvasható: a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz magyarországi megjelenése miatt most fontos figyelmet fordítani a szúnyogcsípések megelőzésére és a szúnyogok elleni védekezésre. Azt kérik viseljünk hosszú szárú, hosszú ujjú ruhát, a szabadban használjunk bőrre kenhető, fújható rovarriasztó szereket, illetve szúnyogriasztó spirált vagy lámpaolajat. Fontos még tudni a nyugat-nílusi lázról, hogy jelenleg csak tüneti kezelése létezik és nincs ellene védőoltás.
Ha 2-12 nappal egy szúnyogcsípés után láz és ízületi fájdalom lép fel, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz. A vírus a betegség első 6 napján kimutatható a vérből. Később a vérben jelenlévő ellenanyagok kimutatásával lehet igazolni a fertőzést.
Mivel a betegség közvetlenül az állatok halálához is vezethet, a Nébih felhívja a lótartók figyelmét a megelőző védőoltás fontosságára, továbbá az állategészségügyi előírások betartásának szükségességére. Augusztus közepe óta 12 lóban és egy elhullott gólyában igazolta a nyugat-nílusi láz vírusát. Idén augusztus közepe óta már 9 vármegyében (Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád; Hajdú-Bihar, Fejér, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Tolna) diagnosztizálták a betegséget állatokban. A fertőzéssel érintett vármegyék és települések megtekinthetőek a Nébih honlapjának „Kitörések és mentességek” aloldalán.
A témával kapcsolatban a Pécsi Tudományegyetem is közzétett egy előadást, ami itt található: