Létrehozva: 2023.08.30.

Szúnyog-kisokos: tévhitek terjednek a nyugat-nílusi lázról

Sokan a hazánkba behurcolt szúnyogokat okolják azért, hogy terjedni kezdett az országban a nyugat-nílusi láz. Az igazság ezzel szemben az, hogy a kórt az itthon honos csípőszúnyogok terjesztik már évek óta.

Egyelőre két budapesti kerületet és Szegedet nyilvánították fertőzött területnek, de a víruskutatók szerint az egész országban jelen van a nyugat-nílusi láz. Mit érdemes tudni erről a kórról, milyen tüneteket okoz, hogyan lehet védekezni ellene és milyen szúnyog terjeszti? Most kiderül!

szúnyog, tigrisszúnyog
Elsősorban nem a tigrisszúnyog terjeszti a nyugat-nílusi lázat. Fotó: Shutterstock

Védekezésre szólítja fel a lakosságot a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ

Az NNGYK legutóbbi felhívásában a következő olvasható: a szúnyogok által terjesztett nyugat-nílusi láz magyarországi megjelenése miatt most fontos figyelmet fordítani a szúnyogcsípések megelőzésére és a szúnyogok elleni védekezésre. Azt kérik, viseljünk hosszú szárú, hosszú ujjú ruhát, a szabadban használjunk bőrre kenhető, fújható rovarriasztó szereket, illetve szúnyogriasztó spirált vagy lámpaolajat. Otthon pedig szereljünk fel szúnyoghálót a nyílászárókra és szüntessük meg a kertben, udvaron lévő vízgyűjtőket, mert ezekben a szúnyogok országszerte képesek szaporodni.

Hány megbetegedésről tudni eddig?

Az idén nyilvántartott megbetegedések száma 15-re emelkedett. A betegek nagy része 60 évesnél idősebb, többségüknél idegrendszeri tünetek miatt végezték el a nyugat-nílusi láz kimutatására irányuló vizsgálatokat.

Új vírusról van szó, vagy eddig is jelen volt a nyugat-nílusi láz az országban?

A hatóság tájékoztatás szerint a nyugat-nílusi láz Magyarországon minden évben szezonálisan (június-november) előforduló, szúnyogok által terjesztett betegség. A fertőzött emberek többsége tünetmentes, néhány százalékban enyhe, influenzaszerű tünetek jelentkeznek, amelyek többnyire 3-6 nap alatt maguktól gyógyulnak. A vírus leginkább az idős emberekre veszélyes, esetükben -4-5 ezer fertőzésenként egyszer- agyvelő-agyhártyagyulladás és más idegrendszeri tünetek léphetnek fel.

Homemade,Essential,Oil,Based,Mosquito,Repellent.,Flat,Lay,View,Of
Most kiemelten fontos a szúnyogok elleni védekezés. Fotó: FotoHelin / Shutterstock

Milyen szúnyogok terjesztik a vírust?

Bár sokan azt hiszik, hogy az ázsiai tigrisszúnyog a fő terjesztő (amelyik egyébként képes terjeszteni a nyugat-nílusi lázat és a Dengue lázat is), valójában elsődlegesen leginkább a Magyarországon honos szúnyogok felelősek a kór elszaporodásáért. Ezek közül is főleg az Európában leggyakoribb szúnyogfajnak tartott dalos szúnyog (Culex pipiens) a ludas, ami elsősorban madarak vérét szívja és onnan kapja el a vírust- olvasható a Magyar Természettudományi Múzeum blogján.

Egyelőre csak egy korlátozást vezettek be a vírus miatt

A fertőzés szúnyogcsípéssel emberről emberre nem terjed, de szervdonációval és vérátömlesztéssel átadható. Ennek megakadályozása érdekében a diagnosztizált fertőzések környezetében a véradást korlátozzák. Nem is olyan rég nyugat-nílusi lázat terjesztő szúnyoggal fertőzött területnek nyilvánították a XVI. és a XXII. kerületet és Szeged egész területét- hívja fel a figyelmet az Országos Vérellátó Szolgálat. A jelenlegi intézkedések szerint ha az itt élő emberek véradásra jelentkeznek, kapnak egy plusz kérdést, miszerint az elmúlt 30 napban megcsípte-e őket egy különös kinézetű, az átlagostól eltérő nagy, csíkos rovar. A válasz alapján döntenek az egyén alkalmasságáról.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha 2-12 nappal egy szúnyogcsípés után láz és ízületi fájdalom lép fel, akkor mindenképpen forduljunk orvoshoz.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek