Újabb hangfelvétel: "Magyar Péter egy nárcisztikus p*cs"

INSIDER
Létrehozva: 2023.10.25.

Ez durva, lehet, hogy soha többé nem ehetünk banánt?

Mindenki szereti a banánt, főleg ősz végén, télen fogyasztunk belőle rengeteget. Most azonban nagyon úgy néz ki, hogy már nem sokáig élvezhetjük sem az ízét, sem az áldásos hatásait...

A banán nemcsak finom, de nagyon egészséges is, hiszen rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, így rengetegféleképpen támogatja a szervezetünk egészségét. De leginkább a rostok miatt fogyasztjuk ősszel és télen, hiszen ilyenkor az almán, körtén kívül már nem nagyon találni idénygyümölcsöket a boltokban. Ezért szörnyű még belegondolni is, hogy néhány év múlva akár teljesen el is tűnhet az életünkből a banán – ugyanis az egész banánállományt kihalás fenyegeti egy gombabetegség miatt.

Anthracnose,Disease,On,Riped,Banana,Fruit,In,Viet,Nam.
A Panama-kór a gyümölcsöt is tönkreteszi. / Fotó: Lam Van Linh /  Shutterstock

Nem először támad a kór

Néhány évvel ezelőtt már pusztított ez a gombás fertőzés a banánállományban: a Panama-betegség ellen közel 30 éve küzdenek világszerte, de csak az elmúlt években harapózott el annyira a fertőzés, hogy veszélybe kerülhet a világ teljes banánállománya. Ennek egyik oka, hogy ezt a finom gyümölcsöt hatalmas ültetvényeken termesztik, ahol általában ugyanazt a fajtát gondozzák. Így viszont a fertőzés is hatalmasabb pusztítást végez. A Tropical Race (TR4) nevű betegség eddig több, mint húsz országban jelent meg, és a korábban népszerű banánfajtát, a Gros Michelt szinte teljes mértékben kiirtotta. Ennek köszönhető, hogy a boltokban a legnagyobb mennyiségben Cavendish fajta banánokkal találkozhatunk, amelynek egyik jó tulajdonsága, hogy ellenáll a Panama-betegségnek. Vagyis ellenállt, mert azóta a betegség mutálódott.

A kutatók folyamatosan küzdenek ellene

Az Ázsiában, Afrikában, Közel-Keleten, Közép-Amerikában és Ausztráliában lévő Cavendish banán ültetvények már veszélyben vannak. A betegséget okozó gomba a talajban terjed; ahogy a növény felveszi a talajból a vizet, bekerül a keringési rendszerébe a kórokozó, a levelek elbarnulnak, a szár belülről elrohad, a gyümölcs deformálódott, barna lesz. A tudósok most egy olyan, genetikailag módosított Cavendish banánfajtán dolgoznak, mely rezisztens lenne a TR4-re – ez azonban egyáltalán nem biztosíték arra, hogy az elkövetkező tíz évben is ehetünk még banánt, hiszen a betegség bármikor újramutálódhat.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek