Létrehozva: 2023.09.14.
Módosítva: 2023.09.14.

Most már vége: ezek a jelek, hogy a májad nem bírja tovább a piát

Aki rendszeresen fogyaszt alkoholt, nemcsak a függőséget kockáztatja, de azt is, hogy súlyos állapotba kerüljön a mája. Ahogy ezek a jelek megjelennek, érdemes visszafogni az alkoholizálásból, mert hosszú távon a szesz vissza nem fordítható károkat okozhat.

Időnként mindenki fogyaszt alkoholt, de ha heti többször, netán naponta legurítasz egy-egy pohárkával, az gyorsan tönkreteszi a szervezetet. A májkárosodásnak eleinte nincsenek konkrét tünetei, de vannak olyan apró jelek, amik azt mutatják, hogy ha nem hagysz fel ezzel a rossz szokással, akkor nem kell sok idő, hogy komoly baj legyen a rendszeres iszogatásból. Ezeknél a tüneteknél még legtöbbször visszafordítható a folyamat, ha valaki leáll az alkoholos italokkal. Mutatjuk, mik a jelei annak, hogy a rendszeres alkoholizálás már kezdi tönkretenni a májadat.

Portrait,Of,Beautiful,Lonely,Young,Woman,Drinking,From,A,Wine
Csak látszat, hogy megnyugtat az alkohol Fotó: Gorodenkoff / Shutterstock

Az elején csak kimerültnek érzed magad

Bár ezek a tünetek más betegségre is utalhatnak, érdemes intő jelnek venni őket, ha rendszeresen fogyasztasz alkoholt. Ha állandóan gyengének, kimerültnek és fáradékonynak érzed magad, az ugyanis annak is lehet a jele, hogy már a májad kezdi feladni a küzdelmet. 

Émelygés, étvágytalanság is mutatkozhat

A fáradtság, aluszékonyság mellett meglehet, hogy étvágyad sem lesz, gyakran érzel émelygést, hányingert, és van, hogy mindezek mellé még hányás, hasmenés is társulhat.

Később jönnek a durvább tünetek

Ha valaki hónapok, évek óta rendszeresen nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt, idővel szembesülhet az olyan tünetekkel, amikkel már haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. A májkárosodás egyik jele lehet a láz, a sötétebb vizelet, valamint a szemfehérje és a bőr besárgulás. Ezekkel azonnal keresd fel az orvosodat!

Valójában nem is oldja a stresszt

Sokan egy-egy nehezebb nap után érzik úgy, hogy le kell gurítaniuk egy italt, ami látszólag azonnal ellazítja őket, de ez valójában csak olaj a tűzre. Aki alkohollal igyekszik megszabadulni a feszültségtől, nagyon gyorsan egy ördögi körben találhatja magát. Bár az alkohol abban a pillanatban, ahogy legurítottad, valóban tompítja a szervezet stresszhelyzetekre adott reakcióját, de a hosszú távú, rendszeres italozás kutatások szerint megnöveli a szervezetben a kortizol, vagyis a stresszhormon szintjén – így egy idő után maga az alkohol okozza a stresszreakciót a szervezetben, amit az érintettek nem is feltétlen akkor éreznek, amikor megisszák a szeszes italt, hanem egy-két nappal később. Ilyenkor érzékenyebben reagálnak a nehéz helyzetekre, stresszesebbnek érzik magukat, és újra alkohollal próbálják enyhíteni a feszültséget, ami így pont az alkoholfogyasztás miatt nem tud elmúlni. Emellett a legnagyobb veszély a hozzászokás, hiszen minél gyakrabban iszik valaki, az agy annál jobban hozzászokik, hogy az alkohol megnyugtatja, megoldja a problémákat, és egyre nagyobb mennyiségre lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a kívánt hatást. Egy idő után pedig minden nap alkoholra lesz szüksége az illetőnek, hogy funkcionálni tudjon.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek