kulcsár edina
Senkit nem kerül el az öregedés, de késleltetni igenis lehet a folyamatot! Ebben néhány gyógynövény is a segítségedre lehet, érdemes belőlük rendszeresen fogyasztani!
Bár örökre senki nem marad fiatal, azért rengeteget tudunk tenni, hogy fiatalosak maradjunk, hiszen ahogy haladunk a korral, idővel minden meglátszik az arcbőrünkön, amit a testünk, egészségünk ellen vétkezünk – legyen szó akár a kialvatlanságról, a túlhajszoltságról, vagy éppen az egészségtelen táplálkozásról és a mozgáshiányról. De nemcsak a bőrünk, a szervezetünk általános állapota is fiatalos maradhat, ha odafigyelünk magunkra. Amellett, hogy egészséges ételeket eszünk, rendszeresen mozgunk és eleget alszunk, néhány gyógynövény is segíthet, hogy fiatalosak maradjunk. Nemcsak a külsőnkön fog meglátszódni az eredmény, de jobban is érezzük magunkat tőlük a bőrünkben.
Kövér porcsin
Akinek van kertje, az ismeri ezt a szívós gyógynövényt, ám meglehet, hogy kihúzza, mint gazt. Pedig a porcsin rendkívül egészséges, hiszen amellett, hogy magas a vitamin- és ásványianyag-tartalma, tele van omega–3 zsírsavakkal. Ez az egyébként főleg halakban megtalálható esszenciális zsírsav támogatja a keringés, a szív egészségét, karban tartja az agyunkat, és hatására jobban működik az immunrendszer is. A kövér porcsin hatóanyagai emellett lassítják az öregedés folyamatait, így érdemes akár nyersen, salátában, akár teaként rendszeresen fogyasztani.
Ginszeng
Ezt a gyógynövényt évezredek óta az örök ifjúsággal kapcsolják össze, hiszen hatóanyagai rugalmassá, feszessé teszik a bőrt, és mindemellett a libidót is megnövelik. Erős antioxidáns hatásának köszönhetően segít megelőzni a szív- és érrendszerei megbetegedéseket, a cukorbetegséget, és bizonyítottan csökkenti a rák kialakulásának az esélyét. Immunerősítő hatása felvértez a betegségek ellen, de mindemellett karban tartja a memóriát is: aki rendszeresen fogyaszt ginszenget, sokkal élesebben vág az esze még idősebb korban is. Emellett ez a gyógynövény enyhíti a fáradtságot, növeli az energiaszintet is.
Pitypang
Ennek a növénynek minden része gyógyít: tavasszal a virágját, nyáron a leveleit, ősszel a gyökerét érdemes gyűjteni. Rendszeres fogyasztása méregteleníti a szervezetet, védi a májat, és fokozza az étvágyat. Antioxidáns hatása igen erős, de emellett az ízületi fájdalmakat is hatásosan enyhíti a gyökeréből kivont hatóanyag. Emellett a bőrünknek is jót tesz: belsőleg fogyasztva, méregtelenítő hatásának köszönhetően látványosan javítja a bőr állapotát, feszesebb lesz, egészségesebb, de használhatjuk a főzetét külsőleg is. A szárított pitypangból készült teát használjuk természetes arclemosóként, vattapamaccsal töröljük át vele a bőrünket. Rendszeres használata mellett kevesebb lesz a bőrirritáció, eltűnnek a pattanások, a foltok az arcról.